Pseudonim:
Napisanych prac:
- wiersze: 22
- proza: 1

Średnia ocen: 4.7
Użytkownik uzyskał: komentarzy

Najlepiej oceniane prace:
"Burza" 16.11.2011
"Złota jesień" 18.11.2011
"Czar Kobiety" 30.11.2011
"Smutna jesień" 02.12.2011
"Łupu cupu łup" 10.12.2011

Inne prace tego autora:
"Pranie z odżywką (dwa w..." 11.12.2011
"List do św. Mikołaja" 14.12.2011
"Tradycja" 27.12.2011
"Moja tęsknoto" 05.12.2011
"Świt" 29.12.2011


Najnowsze wiersze (wszystkie):
"Formalina" - Jodla
"O pięknie" - alexgregor
"(S)trup" - Dagmara Delijewska
"Opaska na oczy" - A.J Lunaitte
"Obecność" - A.J Lunaitte
"Teoria poezji" - czerwiec
"Cichym śledziłam Go lotem..." - Bramini
"Głosy" - WildBeast
"Wewnętrzność" - szon
"Twarze" - klasyk

Złota jesień

Dumna i wystrojona, w winogron kolczyki Pląsa z liśćmi, w rytm szelestu muzyki Figle płata, skacząc z pieńka na pieniek Zdobiąc suknię, falbaneczką z opieniek Kapelusik z zielonej jemioły – wybrzydza Zerkając, powłóczystym oczkiem rydza Płacząc siada, pod świerka parasolem Błotem chlapie, boso biegnąc przez pole Myje stopy, pluskiem deszczowej kałuży Z traw złote wstążki a spinki z dzikiej róży Powieki malują, modre michałków cienie W głogów czerwieni, twarzy rumieniec Ozdobiła szyję, tarniny sznurem korali Razem ze słoneczkiem, ognisko zorzy pali Stroi się wytwornie, brylantów jarzębiną Zasypia pod wielobarwną, liści pierzyną Sukienkę swą ozdobiła, cekinami kaliny Wraz z wiewiórką, rwie orzechy z leszczyny Maluje o poranku, swe rzęsy szronem Wstydliwie czerwieni, mieniąc się klonem Wiatrem czesze, traw żółtawe blond włosy Kaprysi, płacze deszczem, maluje wrzosy Niczym trzpiotka, zabawia się w sadach Razem z wiatrem, resztki jabłek objada Zbiera na polanie, ostatnie czarne jagody Z szelestem spaceruje, usypiając ogrody Zimna kąpiel, prysznicem mżawki roszona Wyciąga ku Niebu, drzew nagie ramiona Z wron stadami, wrzaskliwe targi na łące Sznurem wiąże gęsi i prowadzi za słońcem Baraszkuje na wodzie, z dzikimi kaczkami Szepcze strumieniem, sypie złoto garściami Dla kaprysu, trochę z wiatrem posprząta Przeganiając, wystraszone liście po kątach Świtem się karmi, mgieł białym mleczkiem W południe się odgraża, zimie słoneczkiem Wiecznie rozbawiona, kapryśna i strojna Roztańczona jesień, różnobarwna i hojnaPłeć: nieznana
Ocena: 5.5
Liczba komentarzy: 11    
Data dodania: 18.11.2011r.

1     

elafel Użytkownik wpmt 31 12 2011 (17:35:22)

Nadal brak konsekwencji co do długości wersu - a to bardzo ważne. Średniówki nadal brak. Wiersz traci rytm.
Ale
Toja jesień jest kolorowa, pachnąca, powiewna. Ubrana w sukienki i kapelusze tańczy. Coraz mniej romantyków.

Pewnei będziesz sie upierał przy formie ale uważam, że wybrałaś najgorszą z mozliwych. Daj zatańczyć tej tak pięknie ubranej jesieni
moja propozycja małego urywku

"
pląsa z liśćmi
w rytm szelestu muzyki
dumna i wystrojona w winogron kolczyki
figle płata
skacząc z pieńka na pieniek
zdobiąc sukni falbaneczką z opieniek "

to tylko moja mała dygresja
a zrobisz jak uważasz - to Twój wiersz
podrawiamEdwardSkwarcan Użytkownik wpmt 31 12 2011 (18:58:20)
Dorsze wiesz , że już wiersz jest na portalu i nie mogę nic zrobić . Czy Ty coś pochwalisz czy wiecznie mnie będziesz krytykować ? Jak wszyscy ! Pomagasz im !

quovadis Użytkownik wpmt 03 12 2011 (07:50:22)

(...)
kolczyki - muzyki
pieniek - opieniek
wybrzydza - rydza
kałuży - róży
jarzębiną - pierzyną
włosy - wrzosy
jagody - ogrody
mleczkiem - słoneczkiem
strojna - hojna

Naturalnie są to rymy częstochowskie!!! Chętnie przypomnę krótko definicję:
Rym częstochowski – rodzaj połączenia rymowego wyrazów w wierszu, rymowance, piosence będący zestawieniem banalnym, powszechnie znanym, zbyt często stosowanym, utworzone z wyrazów często zestawianych ze sobą w pozycjach rymowych, tworzą ciąg wyeksploatowanych skojarzeń (zob. w.w. przykłady z wiersza).

Niestety Edwardzie ja uważam takie rymowanie za nieudolne. Pomysł ciekawy, ale z wykonaniem gorzej. Według mnie, utwór za długi i zbyt monotonny, a przez to i nudny. Właściwie mało treści wsadzonej w rozdymaną formę, z nadmiarem najprostszych z prostych rymów męskich. Ale liczę na zachowanie dystansu (jednak nie względem wiersza i jego tematyki, a formy i warsztatu, na pewną dojrzałość literacką i samokrytycyzm autora (pewnie jesteś em domorosłym!).

Innych Twoich prac nie komentuję; po przeczytaniu wszystkich powiem: Przykro mi Edwardzie, ale tam również nie dostrzegam ani ciekawej treści, ani wykonania. Taka sobie zabawa słowem, też niezbyt zgrabna.

Moja rada (jeśli pozwolisz): mniej słów (wyświechtanych, oklepanych i pustych), a więcej takich, które zatrzymałyby czytelnika na chwilę, pobudziły do refleksji, odkryły jakieś ukryte i nie zawsze uświadamiane aspekty rzeczywistości. Nie każdy wiersz musi nieudolnie naśladować "Wielką improwizację" Mickiewicza...
Pozdrawiam :)


Astralka Użytkownik wpmt 03 12 2011 (10:59:05)
To samo mógłbyś zarzucić Gałczyńskiemu, który dwa rymowane słowa opierał na prostocie skojarzeń, a przecież bynajmniej na to nie zasłużył... a wiersze jego wybitnymi były ;)

EdwardSkwarcan Użytkownik wpmt 03 12 2011 (16:20:47)
Quovadis

„Ale Tobie się udało. Twoje rymy nie są częstochowskie, to nie jest zwykła, dziecinna rymowanka, tylko coś o wiele lepszego. Nie sypiesz banałem, szukasz oryginalnych metafor, epitetów, dobrze dobierasz słowa, dzięki czemu Twój opis jest taki plastyczny. A to bardzo ważne przy opisach przyrody.”

Cytuję Ci fragment komentarza Dyrektor Prozy Groszek – Ty nieudolnie i złośliwie krytykujesz nawet Redaktorów!
Mam tylko jedno pytanie. Kiedy się weźmiesz za „Iliadę” ? – konstruktywnie!


EdwardSkwarcan Użytkownik wpmt 25 11 2011 (18:32:56)

Subtelny demon - był pominięty jeden przecinek . Czy to jak dużo ?

subtelny demon Użytkownik WPMT 21 11 2011 (19:43:14)

Napiszę, Edwardzie, może pod tym wierszem. W zasadzie to bez różnicy, który bym wybrała, gdyż chciałabym zwrócić uwagę na formę, którą się posługujesz, a która dotyczy, póki co, ogółu Twej opublikowanej na wpmt twórczości. Gosia napisała, ze Twój wiersz kojarzy jej się z naszą narodową epopeją i jak widać to nie tylko jej odczucie. Jednak ja wcale nie jestem przekonana, czy taka kompozycja będzie w stanie przekonać do siebie współczesnego czytelnika. Czy się sprzeda, mówiąc bardziej bezogródkowo (że pozwolę sobie na mały neologizm). Chodzi mi o to, że widzę taki tekst i myślę sobie: paragon fiskalny bądź, co gorsza, ściąga. Zero prezencji. A trzeba pamiętać, że strona wizualna jest jedną z istotniejszych części składowych wiersza, które nierzadko jako pierwsze decydują nie tyle o powodzeniu, co w ogóle o przeczytaniu. Jesteśmy wzrokowcami. Ja widząc Twój wiersz, nie przeczytałabym go. Przeczytałam ze względu na pochlebne opinie (i swój stołek ;). I uważam, że jest bardzo dobry. Jednak wiele traci na formie.
Myślę, że pomysł Gosi z podziałem na strofy jest godny przemyślenia.
Powstrzymam się od oceny, gdyż skupiłaby się ona zapewne na technicznej stronie pracy.

Astralka Użytkownik wpmt 20 11 2011 (21:57:21)

Użytkownik ocenił pracę na 6

Cudnecudnecudne! Bardzo ładny styl, tym bardziej mi się podoba, że chyba jak Groszek napisała - jest w nim coś Mickiewiczowskiego... :)

EdwardSkwarcan Użytkownik wpmt 29 11 2011 (15:32:39)
Dziękuję za miłą ocenę .

Mozzie Użytkownik wpmt 19 11 2011 (09:32:24)

Użytkownik ocenił pracę na 5

Trochę skojarzyło mi się z Panem Tadeuszem. Nie lubię Mickiewicza, ale Twój utwór (mimo podobieństwa) przypadł mi do gustu. Na ogół jestem dość uprzedzona, jeśli chodzi o wiersze rymowane. Wielką sztuką jest pisać je naprawdę dobrze. Trzeba się skupić na tak wielu detalach...

Ale Tobie się udało. Twoje rymy nie są częstochowskie, to nie jest zwykła, dziecinna rymowanka, tylko coś o wiele lepszego. Nie sypiesz banałem, szukasz oryginalnych metafor, epitetów, dobrze dobierasz słowa, dzięki czemu Twój opis jest taki plastyczny. A to bardzo ważne przy opisach przyrody.

Mam tylko jedną uwagę co do formy, radziłabym podzielić wiersz na strofy, wtedy czytelnik na pewno lepiej go odbierze i zrozumie. To są szczegóły, ale wiersze stychiczne czyta się niezbyt dobrze, jest to bardzo męczące. A rozumiem, że chcesz zachwycić, a nie przeciwnie.

Piątka minus.

exother Użytkownik wpmt 31 12 2011 (23:08:30)
"Twoje rymy nie są częstochowskie"

U sure?


Musisz się zalogować aby móc pisać komentarze.

Znak Fabryka Słów Media Rodzina Iskry Purpose Akcent Jaguar W.A.B. Telbit Radwan Piąty Peron WSQN Replika E-tekst Piórem Feniksa Edupedia Audiobook Złote myśli

Statystyki: Wiersze: 9701 | Proza: 2330 | Publicystyka: 721 | Komentarze: 68306 | Użytkownicy: 12452
Online(52): 52 gości i 0 zarejestrowanych: