Pseudonim: Draconiveyo
Imię: Wojtek
Skąd: Toruń
Napisanych prac:
- wiersze: 10

Średnia ocen: 3.9
Użytkownik uzyskał: 111 komentarzy

Najlepiej oceniane prace:
"Kodeks" 26.09.2014
"Szaleńcy" 09.03.2014
"Szał uniesień" 24.05.2014
"Efekt skali" 13.10.2014
"Wzrok Prometeusza" 26.05.2015

Inne prace tego autora:
"Szał uniesień" 24.05.2014
"Treść - Ars poetica" 11.05.2015
"Szaleńcy" 09.03.2014
"Mistrzu" 26.02.2014
"Pogarda dla dzisiejszego..." 28.02.2014


Najnowsze wiersze (wszystkie):
"Formalina" - Jodla
"O pięknie" - alexgregor
"(S)trup" - Dagmara Delijewska
"Opaska na oczy" - A.J Lunaitte
"Obecność" - A.J Lunaitte
"Teoria poezji" - czerwiec
"Cichym śledziłam Go lotem..." - Bramini
"Głosy" - WildBeast
"Wewnętrzność" - szon
"Twarze" - klasyk

Wzrok Prometeusza

patrz Prometeju kolejne dziś karmienie ptactwa twoim wiecznym ciałem nie jesteś nieśmiertelny nie ciałem ono tylko nie poznało śmiertelności ale duchem pamięcią zrozumiałeś śmierć i zyskałeś wieczność prawdziwą niech wydziobują niech i nawet unicestwią już nie wygrają dałeś ogień arche życia wciąż i wciąż walczącego każda rana będzie mu trofeum cóż ci więc wątroba patrzysz widzisz choć nie patrzysz faktycznie wzrokiem sięgasz poza źrenice zniknęły wraz z potrzebą skupienia spojrzenia śmiejesz się nie gorzko jak pokonany więzień ale radością triumfatora niech jedzą i tak się odrodziPłeć: mężczyzna
Ocena: 4
Liczba komentarzy: 3    
Data dodania: 26.05.2015r.

1     

Efemeryczna Redaktor 31 05 2015 (12:42:16)

Użytkownik ocenił pracę na 5

Hej!

A ja przyznam, że mi się podoba. Masz rację, że mitologia jest narzędziem, teraz już tak, współcześnie są to rzeczy tak znane, omawiane w szkołach, że każdy kojarzy postać Prometeusza, dlatego za jego pośrednictwem możesz przekazać coś więcej. Ponadto jak dla mnie sama postać Prometeusza jest fascynująca, przyrównywana niekiedy do Niosącego Światło, czyli Lucyfera. Cała ta kwestia jest niezwykle dla mnie interesująca, także już masz plus za użycie tej postaci, za pokazanie jej w trochę innym świetle niż dotychczas miałam ją okazję poznać. Choć z drugiej strony przecież nie opisujesz samej postaci, a tylko przez jej pryzmat obrazujesz bardziej filozoficzną kwestię.
Moim zdaniem wiersz ma ciekawy przekaz, rodzi przemyślenia, zapis również niczego sobie. Ode mnie 5.
Pozdrawiam :)

Vinylandia Redaktor 28 05 2015 (20:33:19)

Użytkownik ocenił pracę na 3

Witam.

Trochę jestem zła, bo przypadkowo zamknęłam okno i poszedł mi cały komentarz. Skoro już się wyżaliłam to mogę zacząć od nowa.
Prometeusz. Hm, nie powiem, żeby było to coś innowacyjnego, bowiem od wieków ludzie przetwarzali różne mity, jednak ja bardzo lubię takie "przetwory". O ile mitologia średnio przypadła mi do gustu, o tyle właśnie przeniesienie ich, np. do wiersza, już kocham (no, chyba, że tekst jest wybitnie zły, ale twojemu to raczej nie grozi). Mam jedno zastrzeżenie, co do strony technicznej- niepotrzebne duże litery na początku każdej strofy. Skoro już rezygnujesz z interpunkcji to tym samym z wielkich liter, ale to taka mała dygresja na przyszłość. I pozwolę sobie to poprawić.

Wracając do naszego Prometeusza. Mit o nim chyba każdy zna. Był to tytan, który nie tylko ofiarował człowiekowi ogień, ale sam stworzył go z gliny i łez. Potem w wyniku zatargu z Zeusem został przykuty do skał, gdzie codziennie miał przylatywać orzeł i wyjadać jego wątrobę, a ta każdej nocy miała odrastać. Suma summarum Prometeusz poświęcił się dla ludzi, bo ich kochał. I o tym oczywiście jest twój wiersz. Dodatkowo jednak wplotłeś do jego sylwetki symbol zwycięstwa- Prometeusz jako triumfator, ponieważ wygrał, dał ludziom ogień, dopiął swego. Jest nie tylko pewny swego, ale także w pewien sposób obojętny na swój los przez to. Spodobała mi się puenta twojego wiersza, niby prosta, ale jakże dosadna, oddająca pełnię charakteru i motywów działania Prometeusza::
Niech jedzą
i tak się odrodzi


Podsumowując- tekst nie jest innowacyjny, nie oszukujmy się. Środki stylistycznie także nie powalały na kolana. Jednak nie jest on na tyle zły, by go odrzucić. Stąd ode mnie dostaniesz 3+.

Pozdrawiam.

Draconiveyo Użytkownik WPMT 28 05 2015 (21:03:44)
Staram się zawsze zapisywać tak początek strofy, mogę tak robić, niby dlaczego nie. A Prometeusz? On tu jest tylko pretekstem, bo sam wiersz jest o życiu, czy ściślej nawet Życiu. Mitologia jest narzędziem, nie celem przedstawienia.


Musisz się zalogować aby móc pisać komentarze.

Znak Fabryka Słów Media Rodzina Iskry Purpose Akcent Jaguar W.A.B. Telbit Radwan Piąty Peron WSQN Replika E-tekst Piórem Feniksa Edupedia Audiobook Złote myśli

Statystyki: Wiersze: 9701 | Proza: 2330 | Publicystyka: 721 | Komentarze: 68308 | Użytkownicy: 12452
Online(26): 26 gości i 0 zarejestrowanych: