Pseudonim: zingela
Imię: Aśka
O sobie: Staroświecka jak przecinek. Wredna i wybredna, z brzytwą zamiast języka. Specjalistka od wzruszeń z głową... w chmurach. Nie lubię błędów językowych. (zingela.wjo.pl)
Napisanych prac:
- wiersze: 5
- proza: 3
- publicystyka: 3

Średnia ocen: 3.8
Użytkownik uzyskał: 70 komentarzy

Najlepiej oceniane prace:
"Wady posiadania skrzydeł" 10.10.2013
"Za głośno" 27.07.2013
"Tęcza" 02.08.2013
"Nieuchwytny" 31.07.2013
"Nocą" 20.08.2013

Inne prace tego autora:
"Tęcza" 02.08.2013
"Nocą" 20.08.2013
"Nieuchwytny" 31.07.2013
"Za głośno" 27.07.2013
"Wady posiadania skrzydeł" 10.10.2013


Najnowsze wiersze (wszystkie):
"Formalina" - Jodla
"O pięknie" - alexgregor
"(S)trup" - Dagmara Delijewska
"Opaska na oczy" - A.J Lunaitte
"Obecność" - A.J Lunaitte
"Teoria poezji" - czerwiec
"Cichym śledziłam Go lotem..." - Bramini
"Głosy" - WildBeast
"Wewnętrzność" - szon
"Twarze" - klasyk

Wady posiadania skrzydeł

mówi się że to ta­kie pros­te masz skrzydła i z niczym nie mu­sisz się męczyć wszędzie możesz po­lecieć nie ku­pujesz bi­letów ig­no­rujesz windę z lek­ce­ważeniem pat­rzysz na scho­dy przez przejścia przechodzą tyl­ko fra­jerzy więc uśmie­chasz się chyt­rze gu­zik kiedy wy­padają pióra można ja­koś wy­jaśnić sąsiadom śnieg w lip­cu ale trud­niej wytłumaczyć je­go obec­ność na scho­dach całej klat­ce i właśnie two­jej wy­cieraczce spróbuj ku­pić płaszcz żeby nie wys­ta­wało na­wet jed­no pióro żeby na­wias pod nim nie odznaczał się za moc­no i żebyś dał radę się do­piąć sie­dze­nie też jest ry­zykowną sprawą małe skrzydła wpi­jają się w opar­cie krzesła duże końca­mi za­miatają podłogę śpisz tyl­ko na brzuchu wie­czo­rem nie możesz się uśmie­chać (słońcu nie wol­no ro­bić kon­ku­ren­cji) wszys­tkie opadłe włosy mu­sisz niezwłocznie wysłać do cen­tra­li - duże zbiory złota nig­dy nie wyszły ni­komu na dob­re naj­gorzej jest jed­nak ran­ka­mi kiedy ludzie ści­gają się ze wskazówka­mi ze­gar­ka myślą że nikt nie widzi kryształowej słabości na ich po­liczkach a ty każde­go dnia wy­cierasz je swoimi skrzydłami z każdą łzą tra­cisz pióro ludzie dziękują za święta w bieliPłeć: kobieta
Ocena: 4.333
Liczba komentarzy: 7    
Data dodania: 10.10.2013r.

1     

subtelny demon Użytkownik WPMT 03 12 2013 (20:01:46)

Użytkownik ocenił pracę na 6

Widzę, że Mariangela zapomniała naprawić feralnego tytułu. Zajmę się.

Nota bene nie rozumiem, dlaczego wiersz zebrał tak słabe noty. Tak, wiem, wolność zdania, wolność wypowiedzi, ale przecież ten wiersz to jeden z lepszych na portalu. Uwielbiam go. I zawłaszczam na święta (i do ulubionych).

Pozdrawiam ciepło

zingela Użytkownik 07 12 2013 (20:27:12)
Ooo, zupełnie zapomniałam o tym, że ten wiersz sobie tutaj fruwa :) Dzięki za opinie.
Przyznam, że zupełnie inaczej spojrzałam na tę pracę po przeczytaniu pierwszych wypowiedzi i byłam bardzo zaskoczona. Sama lubię prostotę w wierszach - Twardowski, Herbert, Różewicz, Poświatowska (choć jakby w mniejszym stopniu) pisali prosto. Bez ozdobników, środków styl. itd. I do mnie takie teksty docierają najlepiej, bo kiedy mamy metafory w poezji, to wiadomo... że nic nie wiadomo :) Tysiąc interpretacji, a Jedyna Słuszna być może wcale nie jest tą, o której myślał sam autor.
I właśnie dlatego byłam zdziwiona - że wiersz ma w sobie więcej z prozy i niż z poezji. Ale wydaje mi się, że jeśli tak faktycznie jest, no to już w żadnym wypadku nie można powiedzieć, że tekst nie jest plastyczny, bo - może nieobiektywnie -sądzę, że ten utwór bardziej się ogląda niż czyta, tyle tu obrazów ;)

Ale rozumiem: każdy lubi coś innego, i dobrze. Dziękuję, że zatrzymałyście się tutaj i nie powyrywałyście mi skrzydeł ;) Kinga, bardzo mi miło, cieszę się, że wiersz przypadł Ci do gustu. A, i jeszcze jedno: nie mów, że tytuł zapisany małą literą jest feralny. Przecież nie jest. Od momentu dodania drugiego wiersza znam ten punkt regulaminu i od początku ma on ze mną na bakier. I będzie miał nadal, bo nie rozumiem, no nie rozumiem dlaczego. To ograniczanie inwencji twórczej, o!

Pozdrawiam,
A.

subtelny demon Użytkownik WPMT 08 12 2013 (11:44:13)
Zapraszam do dyskusji na ten temat na fanpage'u wpmt.

Mariangela użytkownik 15 10 2013 (15:55:05)

Użytkownik ocenił pracę na 3

Witaj,

Na początek chciałabym zwrócić uwagę na tytuł. Zgodnie z regulaminem, obowiązującym na tym Portalu, zawsze piszemy go z wielkiej litery.

Co do treści, rzeczywiście jest ona mało plastyczna i momentami bardziej przypomina prozę, aniżeli wiersz. Można jednak przymrużyć na to oko, bo jak wiadomo forma jest czymś osobistym, nie mniej jednak postawiłabym na użycie większej ilości środków stylistycznych i ograniczenie opisu sytuacji. Ja, jako czytelnik, wolałabym, aby wiersz składał się z niedopowiedzeń, które uzupełniłaby moja własna interpretacja.

Niektóre wersy są naprawdę wspaniałe i zahaczają o to wszystko, o czym wcześniej wspomniałam, np.:

kiedy ludzie ści­gają się ze wskazówka­mi ze­gar­ka


Pozdrawiam,
Mariangela

subtelny demon Użytkownik WPMT 03 12 2013 (20:23:01)
Co do treści, rzeczywiście jest ona mało plastyczna i momentami bardziej przypomina prozę


Nie wiem, od kiedy eliptyczność na tak szeroką skalę zalicza się do środków stosowanych w prozie, ale to właśnie ona najsilniej odróżnia w tym wypadku poezję od literatury niewierszowej. Uważam też, że niesłusznie nazywasz wiersz "mało plastycznym", zważywszy na ogrom (!) treści, której jedynym celem jest wizualizacja (uplastycznienie) czytelnikowi tytułowych wad posiadania skrzydeł.

Nie każdy wiersz musi krzyczeć wymyślną metaforą.

Totek Użytkownik wpmt 13 10 2013 (19:14:13)

Użytkownik ocenił pracę na 4

Witaj.
Przycupnę tutaj na chwilę, wśród piór i za małych płaszczy.
Twoja praca jest mało liryczna i plastyczna, jednak jej prostota, twardość złamana przez wszechobecny puch ma w sobie coś pociągającego. Malujesz realistyczne (mimo anielskości) obrazy, które zostają w głowie zanim spadną na ziemię.
Bohater uprawiający swoistą antyreklamę uskrzydlenia jest ludzki i bliski czytelnikowi
(przynajmniej jednemu).Podoba mi się to skrócenie dystansu.
Nieskomplikowany język działa na korzyść Twoją i Anioła.

Oderwana od całości wydaje się ostatnia strofa i zakończenie. W moim odczuciu zabrakło tutaj dopracowania i niestety po bardzo zgrabnych obserwacjach poprzedzających tę strofę wypada ona nadzwyczajnie blado i nijako.

przez przejścia przechodzą tyl­ko fra­jerzy więc
uśmie­chasz się chyt­rze


Ten fragment jest wyjątkowo dysharmonijny.

Wiersz zdecydowanie powyżej przeciętnej
Dla mnie Twój tekst to dobra historia.

Pozdrawiam serdecznie
Totek

subtelny demon Użytkownik WPMT 03 12 2013 (20:27:57)
przez przejścia przechodzą tyl­ko fra­jerzy więc
uśmie­chasz się chyt­rze

guzik


Kończy się w tym miejscu. I wtedy jest harmonijnie.


Musisz się zalogować aby móc pisać komentarze.

Znak Fabryka Słów Media Rodzina Iskry Purpose Akcent Jaguar W.A.B. Telbit Radwan Piąty Peron WSQN Replika E-tekst Piórem Feniksa Edupedia Audiobook Złote myśli

Statystyki: Wiersze: 9701 | Proza: 2330 | Publicystyka: 721 | Komentarze: 68306 | Użytkownicy: 12452
Online(61): 61 gości i 0 zarejestrowanych: