Pseudonim: illusion_and_dream
Napisanych prac:
- wiersze: 2

Średnia ocen: 4.5
Użytkownik uzyskał: 16 komentarzy

Najlepiej oceniane prace:
"Dziwne uczucie" 25.11.2012
"Skowronek" 02.06.2013

Inne prace tego autora:
"Skowronek" 02.06.2013
"Dziwne uczucie" 25.11.2012


Najnowsze wiersze (wszystkie):
"Formalina" - Jodla
"O pięknie" - alexgregor
"(S)trup" - Dagmara Delijewska
"Opaska na oczy" - A.J Lunaitte
"Obecność" - A.J Lunaitte
"Teoria poezji" - czerwiec
"Cichym śledziłam Go lotem..." - Bramini
"Głosy" - WildBeast
"Wewnętrzność" - szon
"Twarze" - klasyk

Skowronek

W miejscu serca mam małego ptaszka z myślą o nim jem i oddycham nigdy o sobie Czasami mój ptaszek w klatce z żeber pęcznieje pragnie żyć, wyruszać, odlecieć Wtedy kaszlę, bo przecież nie umrę pochylam nad nim mój głos - ptaszku, moje życie nic nie znaczy, lecz gdybym cię wypuściła, zginąłbyś Czasami czytam mu dokuczliwe książki - jesteś tylko mięśniem wtedy ptaszek płacze, ale ja uspokajam go tłumem, mówię: nigdy nie wiemy na pewno, ani nawet trochę, że jutro wstanie słońce Choć wstawało dzień w dzień przeszłości. Ty jeden - sam - to więcej prawdy choć garbisz kręgosłup My więcej płaczemy niż oni my - w starym Kanta gorsecie moralniPłeć: kobieta
Ocena: 4.5
Liczba komentarzy: 10    
Data dodania: 02.06.2013r.

1     

.Amber Użytkownik wpmt 04 06 2013 (15:20:04)

Użytkownik ocenił pracę na 5

Mariangela, lat 15, komentarz typowy dla... Dobrze, spokój. Polowałam w poczekalni na wiersz, który wywołał by we mnie pozytywne odczucia; dziś wracam, a tu komentarz: "czegoś zabrakło, coś jest nie tak, że można byłoby inaczej, lepiej." czegoś, gdzieś, coś to określenia świadczące o zupełnym braku pojęcia o czym się pisze, co w przypadku redaktorki jest zjawiskiem dość przykrym. Nie jestem autorką wiersza, lecz moim zdaniem nieprzestrzeganie interpunkcji może być zabiegiem celowym. Kropka jest postawiona w jednym tylko zdaniu, które w dodatku normalnie byłoby częścią zdania złożonego (z poprzednim wersem). Skłania to do zastanowienia. Niestety, wyraźnie tu widać jak wiersz uszczupla nieznajomość najpotrzebniejszych kontekstów. "dzień w dzień" to podkreślenie niezmienności reguły wstawania słońca (wpisuje się to w Hume'a). Następnie "pochylić się nad kimś" - jest to związek frazeologiczny oznaczający zająć się kimś, pomóc komuś - w tym przypadku głos jest narzędziem pochylenia się, narzędziem komunikacji. Zupełne niezrozumienie ma miejsce dalej. Podkreślenie "sam" wpisuje się w pojęcie prawdy: nie jako całości, a tego, co tworzy pojedyncza jednostka. Widać to również u późniejszych egzystencjalistów. Cóż, nie wszystkie wiersze są dla wszystkich, szkoda jednak, że redaktorami są tu osoby o tak małej znajomości kontekstów historyczno-literacko-filozoficznych. Ode mnie 5.

illusion_and_dream Użytkownik wpmt 04 06 2013 (15:33:54)
- sam - kierkegaard, pozdrawiam i bardzo dziękuję za komentarz, choć bronić potrafię się samodzielnie!

Efemeryczna Redaktor 04 06 2013 (17:53:20)
Myślę, że wypominanie sobie wieku jest zupełnie nie na miejscu. To nie ma nic do rzeczy. Można być bardzo oczytanym piętnastolatkiem, jak i np. trzydziestolatkiem - analfabetą. To nie ma nic do rzeczy. Bardziej liczy się chyba to ile ktoś się interesuje literaturą, jak i od jakichś wrodzonych predyspozycji. Ponadto każdy może wyrazić swoje subiektywne zdanie, a jak pewnie wiesz każdemu podoba się coś innego, więc to lepiej, że dochodzi do dyskusji pod pracami - wreszcie może wytworzyć się średnia. Nie rozumiem wobec tego Twoich pretensji? Czy wszystkim musi podobać się to samo? Bo naprawdę nie wiem w czym rzecz.

RattyAdalan Użytkownik wpmt 04 06 2013 (19:18:43)
Proszę uwagi dotyczące pracy redakcji przesyłać do mnie na PW aniżeli wytykać je publicznie. Wszelkie uwagi będę rozważać i omawiać. Pozdrawiam R.A.

Mariangela użytkownik 04 06 2013 (14:49:53)

Użytkownik ocenił pracę na 3

Witaj,

Zupełnie nie podzielam entuzjazmu swoich poprzedniczek. To prawda, jest bardzo dobry zamysł, jednak momentami wydaje mi się, że czegoś zabrakło, coś jest nie tak, że można byłoby inaczej, lepiej.

To, co się rzuca najbardziej w oczy to na pewno nieprzestrzeganie zasad interpunkcji. W niektórych miejscach ją stosujesz, w innych nie, i tak na przemian. Wypadałoby się zdecydować.

pochylam nad nim mój głos


Powiało świeżością, ale jednak mało przekonująco. Nie z bardzo rozumiem, co autor chciał przekazać poprzez to pochylanie głosu.

Choć wstawało dzień w dzień przeszłości


Ten wers nie tworzy z poprzednimi spójnej całości. Można byłoby zmienić składnię albo pozbyć się tego zwrotu ,,dzień w dzień".


Ty jeden - sam - to więcej prawdy
choć garbisz kręgosłup


Nie potrzebne są te myślniki z obu stron wyrazu ,,sam". W kolejnym wersie jest powtórzenie ,,choć", które miało swoje miejsce już dwa wersy przedtem.

Zakończenie bardzo mi się spodobało, podobnie jak druga strofa tego wiersza. Są to perełki, na których można opierać cały sens.

Pozdrawiam,
Mariangela

illusion_and_dream Użytkownik wpmt 04 06 2013 (15:34:10)
dziękuję za opinię

Efemeryczna Redaktor 03 06 2013 (18:35:46)

Użytkownik ocenił pracę na 5

Witam:)

Naprawdę piękny wiersz, bardzo subtelny, delikatny i przemyślany, co najważniejsze. Żadne słowo nie jest napisane przypadkiem. Właściwie od początku do końca czyta się go z przyjemnością.

Jedyny minus pracy to niekonsekwentna interpunkcja. Na pewno brakuje kilku kropek. Używasz przecinków, myślników, lecz niektóre frazy kończysz kropkami, a nie które nie. To wypadałby poprawić.

Co do treści nie mam zastrzeżeń. Bardzo ładne metafory. Używasz ich z głową, przytrzymując uwagę czytelnika. Ja osobiście jestem pod wrażeniem. 5!

illusion_and_dream Użytkownik wpmt 04 06 2013 (15:34:26)
dziękuję bardzo!

Skryta_w_Snach Użytkownik wpmt 02 06 2013 (21:45:10)

Użytkownik ocenił pracę na 5

Jak pięknie. Chyba nie mam do czego się przyczepić ;)

illusion_and_dream Użytkownik wpmt 04 06 2013 (15:34:35)
:)


Musisz się zalogować aby móc pisać komentarze.

Znak Fabryka Słów Media Rodzina Iskry Purpose Akcent Jaguar W.A.B. Telbit Radwan Piąty Peron WSQN Replika E-tekst Piórem Feniksa Edupedia Audiobook Złote myśli

Statystyki: Wiersze: 9701 | Proza: 2330 | Publicystyka: 721 | Komentarze: 68308 | Użytkownicy: 12452
Online(39): 39 gości i 0 zarejestrowanych: