Pseudonim: bukaj keref
Imię: Kuba
Skąd: Toruń
Napisanych prac:
- wiersze: 79
- proza: 3

Średnia ocen: 4.9
Użytkownik uzyskał: 441 komentarzy

Najlepiej oceniane prace:
"Człowiek ósmego kręgu" 23.10.2013
"Widowiska" 12.01.2014
"Pytania retoryczne, czyli..." 20.01.2014
"Prosta diagnoza człowieka" 09.02.2014
"Porównanie międzygatunkowe" 18.02.2014

Inne prace tego autora:
"Do Gilgamesza" 11.09.2014
"***(Ręce poszukujące...)" 30.06.2015
"Oda do pewnego..." 27.02.2014
"Szklane święta" 25.12.2013
"Litania sierpniowa" 04.08.2014


Najnowsze wiersze (wszystkie):
"Formalina" - Jodla
"O pięknie" - alexgregor
"(S)trup" - Dagmara Delijewska
"Opaska na oczy" - A.J Lunaitte
"Obecność" - A.J Lunaitte
"Teoria poezji" - czerwiec
"Cichym śledziłam Go lotem..." - Bramini
"Głosy" - WildBeast
"Wewnętrzność" - szon
"Twarze" - klasyk

Pytania retoryczne, czyli trzynastozgłoskowcem poetów obrażanie

Tak, wszystko jest dla ludzi - ale czy dla wszystkich? Kogo wieszczem nazywać w Erze Zidiocenia? Takich, co przodem pyszczą grafomańskim pyskiem? Czy twórców żądnych skazy dzieł antytworzenia? Czyją poezję kochać, czyjej - nienawidzić, Gdy w niej - tak, jak i w ludziach - bylejakość drzemie? Wulgaryzm - grzech powszedni, szyderstwo nie brzydzi, Ot, sztuka zarabiania, wsparta na tantiemie. Tak powstał, zawiązany ślepym zapatrzeniem, Związek kpiący głupotą z wiekowych dokonań. Lecz jakże stworzą dzieło, pisząc bezmyśleniem, Pan grafoman i muza, muza i grafoman? Wystarczy im głupotę poukładać w wersy, Starczy nożem tendencji pociąć puste zdania, Obnażyć bardziej siebie niż prawd zakłamania I odstraszać, obrażać lub zniesmaczać - wierszem.        Dedykacja: Sobie.

Płeć: mężczyzna
Ocena: 6
Liczba komentarzy: 12    
Data dodania: 20.01.2014r.

1     

Mariangela użytkownik 23 01 2014 (14:22:51)

Użytkownik ocenił pracę na 6

Witaj,

Zostawię po sobie krótki komentarz z wyrazami szacunku. Uwielbiam Twoją poezję! To, co potrafisz zrobić ze słowem i jak trafnie opisujesz każdy temat, którego się podejmujesz, jest magią pod każdym względem. Ten wiersz zawiera mądry przekaz, skłania do głębszych przemyśleń. Myślę, że jeszcze nie raz go przeczytam. Dodaję do ulubionych.

Pozdrawiam,
Mariangela

Ilveran Redaktor 23 01 2014 (08:21:14)

Użytkownik ocenił pracę na 6

Witaj Jakub.

Bardzo mądre pytania zadajesz. Kiedy natknęłam się na Twój wiersz za pierwszym razem, zatrzymała mnie pierwsza linijka, która naprawdę pobudza do myślenia. Jest świetnym początkiem. Usadzającym człowieka w jednym miejscu i jakoś tak zmilczającym (istnieje takie słowo Oo?).

I skoro jesteśmy już wszyscy pewni co do dokładności trzynastozgłoskowej, to mogę się skupić bardziej na treści. Bardziej, bo o formie muszę powiedzieć jedno: są sobie człowieki, które nie liczą całych tych zgłosek, sylab i istnieje dla nich jedynie wydźwięk. Dla takich czytelników będziesz się idealnie układał w ustach i mimo, że nie będą zbytnio zorientowani, to będą mieć świadomość, że wszystko jest dopracowane, dograne. I chyba najlepsze jest to, że to nie rymy dyktują treść, a treść sobie je w siebie wplątuje. Brawo.

Co do treści. Lubię poetów, którzy sięgają po współczesne tematy, lubię poetów, którzy inspirowani są czasem mało istotnymi dla innych rozmowami, dyskusjami, czy też kłótniami. I baardzo podoba mi się Twoja Era Zidiocenia. Bylejakość. Bezmyślenie. Pytasz, a czytelnik nie przechodzi obojętnie. I mimo formy, która czasem może na pierwszy rzut oka wydawać się przyciężka, to czytam Cię z lekkością i nie będę miała oporów, by wystawić tu tą "wyższą" ocenę. Jednak czym ona jest wobec dojrzałości artystycznej. Która bądź co bądź jest ciekawym zjawiskiem w Twojej chwiejności, kiedy patrzyłam na wszystkie Twe utwory. Ten należy już od wczoraj do moich ulubionych. Wszystko jest dla ludzi. Ale czy dla wszystkich?

villemo Redaktor 23 01 2014 (08:11:27)

Użytkownik ocenił pracę na 6

Cześć.

Stara już jestem i chodzę spać z kurami, dlatego też nie zajęłam się Twoim wierszem wczoraj. Wracam więc dziś.
Czy to źle, że zmuszasz mnie do odpalenia kompa? Nie. Są po prostu wiersze, które lubię widzieć, komentując, bo chcę mieć jednoczesny wgląd na to, co piszę i na to o czym piszę. Zwłaszcza, jeżeli te wiersze wymagają nieco więcej uwagi. Nevermind. Takie zboczenie.
Ale do rzeczy.
Przede wszystkim chcę powiedzieć - jak fajnie, że Ci się chce. Teraz, kiedy rządzi wiersz wolny, nie dość, że piszesz rymowane, to wkładasz je w fomę trzynastozgłoskowca. Przez prawie rok jestem tu redaktorem i nie widziałam na tym portalu trzynastozgłoskowca.
To naprawdę super, że próbujesz sił w różnych formach. I super, że Ci wychodzi.
Tak, podział na wielkie i małe litery byłby bardziej niż wskazany, zwłaszcza, że Twój wiersz nie jest wierszem zdaniowym, tworzysz rozbudowane wypowiedzi i te wielkie litery na początku każdego wersu przeszkadzają w płynnym czytaniu. Co jeszcze - w trzeciej strofie przydałby się synonim słowa "związany", bo związany związek to takie masło maślane trochę, taki niepotrzebny pleonazm.
Rymy - ładne są, wplatają się w treść, a przy okazji nie są zbyt nachalne. Czyli, generalnie, świetnie, aczkolwiek minus za to, że w ostatniej strofie złamałeś formę, stosując inny układ niż dotychczas.
Niemniej to właśnie końcówka najbardziej do mnie przemawia. Czy to tylko moje wrażenie, czy wiersz jest swoistą odpowiedzią na niedawną dyskusję na portalu?
Stawiam Ci sześć, bo - tak jak mówiłam na początku - to fajnie, że w obecnych czasach znalazł się ktoś, komu się chce.
Pozdrawiam.


bukaj keref Redaktor 23 01 2014 (15:19:13)
Czy to tylko moje wrażenie, czy wiersz jest swoistą odpowiedzią na niedawną dyskusję na portalu?

Owszem, to mnie skłoniło do napisania wiersza.

villemo Redaktor 22 01 2014 (08:05:17)

Ajć. Znowu serwujesz coś, co wymaga odpalenia kompa ;) i teraz się tym nie zajmę :p

bukaj keref Redaktor 22 01 2014 (14:17:32)
To źle? Ojej, przepraszam...

jazzu Użytkownik WPMT 21 01 2014 (23:00:09)

Nie wiem czy to miał być trzynastozgłoskowiec, bo chyba nie wszędzie wyszło. Ale podoba mi się, jest takim zaprzeczeniem tego co ostatnio się tu dzieje, mogę powiedzieć, że piszesz na czasie - zupełnie jak ja kiedyś;p
Czym należałoby się zająć? Może jedynie użyciem małych liter na początku wersów oraz pierwszą strofą, bo tylko tam mam zastrzeżenie do zbytniej ilości znaków zapytania. Można by ten przy trzecim wersie zastąpić przecinkiem.
Pozwolisz, że nie ocenię Twojego wiersza, ale jestem jak najbardziej za jego akceptacją, bo niesie ze sobą walor filozoficzny, bo można przystanąć i pomyśleć. Co ten kapitalizm robi ze sztuką, czym jest ona teraz? Wydadzą Ciebie jak trafisz w gusta jury na konkursie lub już udowodnisz, że potrafisz się sprzedać. Każdy może wydawać, byle co - nagle stwierdzisz, że to co pisałeś do szuflady może stworzyć tomik, płacisz - wydajesz, co z nim dalej będzie? Nie ważne, teraz istniejemy w internecie, ale czy coś to zmienia w naszym życiu, czy ktoś to czyta i myśli sobie, że zasługujemy na wydanie - wątpię, bo pytanie czy ktoś to kupi.
Można by tu prowadzić kolejną dysputę, co by świadczyło dobrze o wierszu i jego przekazie, ale czy będą chętni? Zobaczymy;.

bukaj keref Redaktor 21 01 2014 (23:04:58)
Dzięki.

Hej, chwila, gdzie nie wyszło? Wszędzie starałem się dać średniówkę po 7 sylabie, zgłosek dać 13...

jazzu Użytkownik WPMT 21 01 2014 (23:11:02)
A nie jest raczej ok, to ja już mam zwidy chyba, myślałem, że w pierwszej coś nie gra, ale lepiej Ty sprawdź, bo ja już mogę poprawnie nie funkcjonować;p

bukaj keref Redaktor 22 01 2014 (16:03:30)
A jednak. Pierwszy wers ma 12 sylab.

bukaj keref Redaktor 22 01 2014 (16:05:17)
Poprosiłbym o zmianę na: "Tak, wszystko jest dla ludzi..."

jazzu Użytkownik WPMT 22 01 2014 (16:09:21)
Teraz powinno być ok:)


Musisz się zalogować aby móc pisać komentarze.

Znak Fabryka Słów Media Rodzina Iskry Purpose Akcent Jaguar W.A.B. Telbit Radwan Piąty Peron WSQN Replika E-tekst Piórem Feniksa Edupedia Audiobook Złote myśli

Statystyki: Wiersze: 9701 | Proza: 2330 | Publicystyka: 721 | Komentarze: 68306 | Użytkownicy: 12452
Online(51): 51 gości i 0 zarejestrowanych: