Pseudonim: SobotnieSamotnie
Imię: Kuba
Napisanych prac:
- wiersze: 19

Średnia ocen: 3.9
Użytkownik uzyskał: 91 komentarzy

Najlepiej oceniane prace:
"Burza w słoiku" 19.06.2011
"Uwieczniacz" 20.06.2011
"Poświęcenie" 24.06.2011
"O śmierci w umyśle" 02.10.2011
"Sprawa Boża" 06.10.2012

Inne prace tego autora:
"Zewnętrzno-wewnętrzny" 30.09.2011
"Poświęcenie" 24.06.2011
"Nie bój się" 22.04.2011
"Dwadzieścia jeden gramów" 22.04.2011
"Uwieczniacz" 20.06.2011


Najnowsze wiersze (wszystkie):
"Formalina" - Jodla
"O pięknie" - alexgregor
"(S)trup" - Dagmara Delijewska
"Opaska na oczy" - A.J Lunaitte
"Obecność" - A.J Lunaitte
"Teoria poezji" - czerwiec
"Cichym śledziłam Go lotem..." - Bramini
"Głosy" - WildBeast
"Wewnętrzność" - szon
"Twarze" - klasyk

Paraliż miłości

nie czuję cię chociaż całujesz pieczętujesz miłością zamiatasz skrzydłami zło i choć krzyczysz nie żyjęPłeć: nieznana
Ocena: 4
Liczba komentarzy: 3    
Data dodania: 23.06.2011r.

1     

SobotnieSamotnie Użytkownik wpmt 25 06 2011 (17:54:49)

Dziękuję za tę ocenę.
Jeszcze tylko krótki komentarz do interpretacji. Moim założeniem była wina podmiotu lirycznego, nie tej kobiety. To on tu zawinił, ona go kochała, ale odszedł, raniąc ją.

Jeszcze raz dziękuję.

RattyAdalan Użytkownik wpmt 25 06 2011 (17:49:28)

Użytkownik ocenił pracę na 4

Witaj SobotnieSamotny.

Temat miłości jest chyba najbardziej rozchwytywanym tematem w literaturze i poezji. Wiele zostało już napisane i trudno o nowe ujęcie, oryginalność.
Ja osobiście, co podkreślałam przy wierszu Oryginalnego "Wciąż inspirują anioły" lubię różnorodną poezję, zatem i nutka miłości cieszy moje oko w wierszach.

Twój wiersz jest krótką miniaturą i takie wiersze, choć posiadają małą ilość słów, mogą wiele przekazywać. Ja wyznaję zasadę, że w poezji nie liczy się ilość, a jakość. Dobry wiersz, wcale nie musi mieć tysiąca wersów, w których ukryte są mistrzowskie środki poetyckie. Dobry wiersz to taki, który daje chwile refleksji, potrafi wstrząsnąć czytelnikiem, bądź wzbudzać u niego chwile uniesień i rozmarzenia.

W swoim wierszu poruszasz temat nieszczęśliwej miłości, a może nie tyle nieszczęśliwej co wypalonej – „nie czuję się chociaż całujesz”. „Pieczętujesz miłością zamiatasz skrzydłami zło” – przedstawiasz w tym dwu wersie swoją ukochaną jako kobietę-anioła, niczym z motywu Donna Angelica, którym sławił się Petrarca. Ukochana otacza Cię parawanem bezpieczeństwa, opieki i czułości, niczym Mały Książę różę. Jest dla Ciebie pomocną dłonią, nadzieją, oparciem. Symbolem dobra, w końcu anioły, symbolizują prócz nieskazitelności i delikatności, również dobro. „I choć krzyczysz nie żyję” – Ukochana, ma świadomość, że między Wami miłość dobiegła końca, że uczucie jakim ją darzyłeś, odeszło w niepamięć, pozostając jedynie na wspólnych fotografiach. Jednak nadal ma nadzieje, że uda jej się, obudzić ją w Tobie na nowo. Zapewne wykrzykuje, szarpiąc Cię, abyś nie odchodził, że może znów Wam się udać, że musisz dać jej szansę, że to co piękne jeszcze może do końca nie umarło. I tutaj ujawnia się nasza kobieca infantylność. Pod. lir. może czuje się zawiedzony, zdradzony, dlatego postanawia odejść i zaszyć się gdzieś w swojej samotni. Umiera nie tylko w nim miłość, ale umiera również i w pewnym sensie on. Ostatnie słowa pod. lir. traktuję jak zamknięcie pewnego rozdziału w życiu. Nad powodami rozstania bohaterów i uschnięcia w sercu uczucia pod. lir. nie będę się rozwodzić, bo wiadomo, że każdy z miliona błahszych bądź poważniejszych powodów może tutaj pasować.

Podsumowując.
Ogólnie ta miniatura zrobiła na mnie dość dobre wrażenie. Można pod nią podłożyć wiele historii miłosnych z literatury, filmu a nawet życia codziennego. Wiele rozleglejszych wątków można do niej dopisać, daje chwile do namysłu, poszukiwań, które mogłyby naprowadzić na trop rozstania bohaterów wiersza. Ja szczerze czytając ten tekst, wyobraziłam sobie scenkę kłócącej się pary i wszelakie gesty towarzyszące takiej kłótni.
Jednak jak dla mnie utwór jest za mało emocjonalny, czegoś mi w nim brakuje. Ale to tylko takie moje kobiece wybredzanie ;-D.

Z czystym sumieniem mogę postawić Ci 4 z małym plusem.


RattyAdalan Użytkownik wpmt 25 06 2011 (17:51:14)
Sorry, że dwa razy. Przeglądarka zrobiła mi psikus ;)


Musisz się zalogować aby móc pisać komentarze.

Znak Fabryka Słów Media Rodzina Iskry Purpose Akcent Jaguar W.A.B. Telbit Radwan Piąty Peron WSQN Replika E-tekst Piórem Feniksa Edupedia Audiobook Złote myśli

Statystyki: Wiersze: 9701 | Proza: 2330 | Publicystyka: 721 | Komentarze: 68308 | Użytkownicy: 12452
Online(24): 24 gości i 0 zarejestrowanych: