Pseudonim: SobotnieSamotnie
Imię: Kuba
Napisanych prac:
- wiersze: 19

Średnia ocen: 3.9
Użytkownik uzyskał: 91 komentarzy

Najlepiej oceniane prace:
"Burza w słoiku" 19.06.2011
"Uwieczniacz" 20.06.2011
"Poświęcenie" 24.06.2011
"O śmierci w umyśle" 02.10.2011
"Sprawa Boża" 06.10.2012

Inne prace tego autora:
"Paraliż miłości" 23.06.2011
"Poświęcenie" 24.06.2011
"Poranek" 25.10.2013
"Tragedia człowieczeństwa" 03.05.2013
"O śmierci w umyśle" 02.10.2011


Najnowsze wiersze (wszystkie):
"Formalina" - Jodla
"O pięknie" - alexgregor
"(S)trup" - Dagmara Delijewska
"Opaska na oczy" - A.J Lunaitte
"Obecność" - A.J Lunaitte
"Teoria poezji" - czerwiec
"Cichym śledziłam Go lotem..." - Bramini
"Głosy" - WildBeast
"Wewnętrzność" - szon
"Twarze" - klasyk

O śmierci w umyśle

Dwie strzałki dotknęły godzinę drugą, gdy przezroczyste wojsko zaśpiewało tragiczny hymn o łzach wiecznej śmierci. Stałem przy ścianie roześmiany strachem, oficer dotknął chudym palcem duszę, rzekł: biegamy po rzece nieskończonej, tabula rasa w granatowej krwi. A moje milczenie uwiodło braci, tchnęło w cień białego kościotrupa, przeszedłem przez most drugiego istnienia. Jeden brat rzekł: witać cię nie trzeba, ty wiesz – zawsze tu byłeś, wszystkie liście drzewa znasz. Wiesz, że matka twoja w chmurach mieszka Z ojcem i bratem spoglądając w dół. Lodowe drzewa żywo szeleściły, wśród bezkresu mgielnych mórz, gdy ja, martwy, rzeczywistość snem nazwałem; szumi głos – Za potokiem dusz droga ucieka w dwie strony istnienia - wybierz dobrze - Wtem duchy zniknęły i płynąłem sam, i złoty feniks ogniem, popiołem. Nad brzegiem siedziała matka, wzdychała: - Jego duszę prochu kule rozszarpią. – I ciepłym okiem biel brata tuliła. Ojciec obok, zamyślony, rzecze im: - Butom kamienie nie straszne, a on ma. Za wiarę uśmiech dałem, a krok dalej… Tonąłem w deszczu; wielkie rozdroże lasem pochłonięte skrywa sekrety. Rozważną myślą wybrałem prawy szlak i wyszedł mój dom naprzeciw, poważny. Dopiero wtedy umarłem…        Dedykacja: memento mori.

Płeć: nieznana
Ocena: 5
Liczba komentarzy: 3    
Data dodania: 02.10.2011r.

1     

SobotnieSamotnie Użytkownik wpmt 03 10 2011 (18:52:19)

Dziękuję Ci, swetrze (:D) za ocenę.
Jako, że musiało mi się zgadzać ilościowo, rezygnowałem z pewnych rzeczy, dlatego tutaj: "i złoty feniks ogniem, popiołem." jest fragment bez orzeczenia, zwyczajnie.
A odnośnie drogi... Hmm... Tak, ma to znaczenie, ale tylko i wyłącznie z uwagi na pokrewieństwo słów... Prawa strona, prawość, jako słuszność wyboru... Tutaj chciałem przedstawić to, co postrzegają ludzie. Uważają, że życie jest tym, co powinni wybrać, tym, co właściwe. A dalsza śmierć podmiotu jest następstwem, ale już nie tego wyboru, a czego innego.

Szary sweter Użytkownik wpmt 03 10 2011 (16:41:26)

Użytkownik ocenił pracę na 5

SobotnieSamotnie!
Widzę, że zdecydowałeś się na inną formę - normalnie jestem pod wrażniem. :D Co prawda wydźwięk wiersza, emocje i przesłanie pozostały "Twoje". Zacznę może od minusów, a potem się będę rozpływać. Przede wszystkim, powtarzasz to co zwykle, czyli momentami trochę naginasz słowa, za bardzo na siłę starasz się dodać im dramatyzmu i efekt jest odwrotny - raczej śmieszny niż mroczny.

"gdy przezroczyste wojsko zaśpiewało
tragiczny hymn o łzach wiecznej śmierci." - Jestem na NIE. Za bardzo na siłę, za mało subtelnie.

"Wtem duchy zniknęły i płynąłem sam,
i złoty feniks ogniem, popiołem. " - Przyznam się szczerze, że ostatniego wersu nie rozumiem. Co ogniem, popiołem?

Reszta już w większości mi się podoba, zwłaszcza trzy ostatnie zwrotki - praktycznie perfecyjne, budzące emocje, nie naciągane. Super. Tylko zastanawiam się, że to, że wybrał "prawy" szlak coś znaczy? Jest odniesieniem do czegoś? Może mnie zamroczyło, ale nie wiem i jestem ciekawa.

Ogólnie, wiersz jest dobry - ciekawy, naprawdę mnie wciągnął i wręcz żałowałam, że już się skończył. Ciężko mi powiedzieć, czy taka forma idzie Ci lepiej, czy gorzej, ale chyba jak do tej pory ten podobał mi się najbardziej. Ode mnie 5 --.
Pozdrawiam i życzę weny!

Szary sweter Użytkownik wpmt 03 10 2011 (16:43:11)
Aha, z góry przepraszam za ewentualne błędy w komentarzu - szwankuje mi klawitura. :)


Musisz się zalogować aby móc pisać komentarze.

Znak Fabryka Słów Media Rodzina Iskry Purpose Akcent Jaguar W.A.B. Telbit Radwan Piąty Peron WSQN Replika E-tekst Piórem Feniksa Edupedia Audiobook Złote myśli

Statystyki: Wiersze: 9701 | Proza: 2330 | Publicystyka: 721 | Komentarze: 68306 | Użytkownicy: 12452
Online(66): 66 gości i 0 zarejestrowanych: