Pseudonim: aubrey
Imię: Tomek
Napisanych prac:
- nowości: 19
- wiersze: 31
- proza: 6
- publicystyka: 35

Średnia ocen: 4.9
Użytkownik uzyskał: 1749 komentarzy

Najlepiej oceniane prace:
"Milczenie" 22.04.2011
"Głód mórz" 01.07.2011
"Pocztówka z nowego Ilionu" 16.07.2011
"Ponad szariat" 08.08.2011
"Studium" 07.10.2011

Inne prace tego autora:
"Trupy" 21.01.2011
"Kres cywilizacji, który..." 24.10.2012
"Głód mórz" 01.07.2011
"Moralitet wenecki" 12.03.2014
"I gdybym był bogiem..." 08.05.2014


Najnowsze wiersze (wszystkie):
"Formalina" - Jodla
"O pięknie" - alexgregor
"(S)trup" - Dagmara Delijewska
"Opaska na oczy" - A.J Lunaitte
"Obecność" - A.J Lunaitte
"Teoria poezji" - czerwiec
"Cichym śledziłam Go lotem..." - Bramini
"Głosy" - WildBeast
"Wewnętrzność" - szon
"Twarze" - klasyk

Milczenie

ziemia milczała dusiła się krwią przeklętych srebrników szedłeś pozbawiony człowieczeństwa nagi i prawdziwy nawet bardziej niż wtedy gdy rozerwałeś łono swojej matki ubrany w purpurę wód płodowych i kobiecy pot upadałeś pod siłą spełnionych proroctw po raz pierwszy po raz drugi po raz trzeci jakże musiały boleć drzazgi wchodzące pod paznokcie bicz najwierniejszych czy cierń upleciony z ludzkich wątpliwości gwoździe pachniały ludźmi wszystkich epok i dziś idąc trotuarem rozpoznałbyś każdego z imienia i nazwiska przecież wbijaliśmy je tamtymi dłońmi czując krew tryskającą w oczy szczęśliwego diabła bo oto zabiliśmy Boga zawisłeś na cztery strony świata kruchy jak ciało Marii Magdaleny lecz nade wszystko opuszczony niczym Judasz w chwili zawiśnięcia na drzewie poznania Dobra i Zła prosiłeś o wodę lecz dano Ci ocet kołatałeś w serca lecz Ci nie otworzono szukałeś wsparcia lecz Piotr się Ciebie wyparł mój Boże oszukano Cię nawet w chwili śmierci widać tak musiało być http://www.youtube.com/watch?v=6GzT9efIovYPłeć: mężczyzna
Ocena: 6
Liczba komentarzy: 5    
Data dodania: 22.04.2011r.

1     

iaiko Użytkownik wpmt 01 11 2012 (12:04:23)

Użytkownik ocenił pracę na 6

"nawet bardziej niż wtedy gdy rozerwałeś łono swojej matki ubrany w purpurę wód płodowych i kobiecy pot"

"bicz najwierniejszych czy cierń upleciony z ludzkich wątpliwości"

Tak uderzyły we mnie te dwa fragmenty, że nie mogę wystawić Ci żadnej innej oceny.

aubrey Użytkownik wpmt 26 04 2011 (09:44:09)

W tym wierszu, Dawidzie, nie chciałem być wiernym odtwórcą Drogi Krzyżowej, ale starałem się zwrócić uwagę na aspekty z nią związane poprzez człowieka, za którego Chrystus umarł. Chcąc trzymać się jednak pewnej konwencji, nie mogłem uciekać za daleko od wydarzeń spod Golgoty, bo zamiast milczenia miałbym obrazoburcze krzyki, czego, rzecz jasna, nie chciałem. Niemniej jednak opinię Twoją rozumiem i szanuję. Postaram się również w kolejnym wierszu tego typu, kiedy kiedyś może napiszę, nie być aż tak wierny w odwzorowaniu jakiegoś wydarzenia, poddając je interpretacji autorskiej.

Dawied Użytkownik wpmt 26 04 2011 (01:54:31)

Trochę jak czytanie z drogi krzyżowej.Osobiście nie podobało mi się. Mało twórcze, pomysł i wykonanie oklepane. Właściwie jeden wers czy dwa wydały mi się w jakiś sposób twórcze. Gdybym miał dawać ocenę to dałbym 2. Nie piszę tego przez złośliwość,ale z szacunku dla tych Twoich wierszy, które na achy i ochy zasłużyły

subtelny demon Użytkownik WPMT 23 04 2011 (22:16:26)

Piękny.

Vinylandia Redaktor 23 04 2011 (10:25:17)

Użytkownik ocenił pracę na 6

Po raz pierwszy mam okazję skomentować twoją pracę, choć czytałam niektóre twoje wiersze, które bardzo mi się spodobały.
Wiersz o charakterze religijnym- widzimy tutaj Jezusa skazanego na ukrzyżowanie.


Więc teraz o treści.

Pierwsza strofa.
Czytając tę strofę czułam to wyparcie się Jezusa nawet przez ziemię, która przecież sama była splamiona, w sumie, grzechem. Bo srebrniki, które dostał Judasz za wydanie Jezusa były same w sobie złem, nie wspominając nawet o tym, że Judasz potem też się zabił przez powieszenie.

Druga strofa.
Mamy tutaj krótki opis Jezusa. Jak szedł przez miasto, pomiędzy ludźmi skazany za coś, czego nie popełnił (bo przecież był niewinny) i wtedy właśnie wyglądał najbardziej prawdziwie, jeszcze bardziej niż, jak to określiłeś: "wtedy gdy rozerwałeś łono swojej matki".

Trzecia strofa.
Mamy tutaj opisane upadnięcie na ziemię razem z krzyżem- po raz pierwszy, po raz drugi i po raz trzeci. Opisujesz tutaj wszystkie współczynniki, które składały się na cierpienie Jezusa:
a) Korona cierniowa, która została upleciona ze wszystkich ludzkich wątpliwości;
b) Bicz, który go bił po ciele, a który został wymierzony na niego przez nawet najwierniejsze osoby;
c) Drzazgi z niesionego krzyża, które zapewne wbijały mu się w skórę, pod paznokcie;
d) I oczywiście krzyż, który musiał nieść na swoich barkach i z którym upadł trzy razy tak jak to wszystko przepowiedziały proroctwa;

Czwarta strofa.
Gwoździe, którymi przybito Jezusa do krzyża były 'naznaczone' grzechami wszystkich ludzi. Może nie tylko tymi z tamtej epoki, ale i ze wszystkich przyszłych epok. Więc gdyby Jezus szedł dzisiaj po ulicach miasta rozpoznał by ludzi, za których umarł. Bo to w końcu my wbijaliśmy mu gwoździe w dłonie i w stopy.

Piąta strofa.
Mamy tutaj przedstawiony opis ukrzyżowanego Jezusa, który wisząc był niewiarygodnie kruchy, opuszczony przez wszystkich- przez Boga, przez jego uczniów i przez wszystkich wiernych.

Szósta strofa.
Kiedy prosił o odrobinę wody dawano mu do picia ocet. Kiedy prosił o pomoc nikt nie raczył nawet na niego spojrzeć, a kiedy szukał jakiegokolwiek wsparcia to wszyscy się go wyparli.

I zakończenie.
Podsumowujesz cały swój wiersz w bardzo dobry sposób. Że tak naprawdę oszukano go nawet w chwili śmierci, bo tak widocznie miało być, bo tak głosiły proroctwa.

Podsumowując.
Wiersz bardzo mi się spodobał, a przede wszystkim sposób w jaki przedstawiłeś ukrzyżowanie Jezusa. Emocje były. Środki stylistyczne bardzo dobre. Brak błędów. Sądzę, że za pracę jest zasłużona szóstka.
I życzę również wesołego jajka z okazji Świąt Wielkanocnych!
Pozdrawiam ;)


Musisz się zalogować aby móc pisać komentarze.

Znak Fabryka Słów Media Rodzina Iskry Purpose Akcent Jaguar W.A.B. Telbit Radwan Piąty Peron WSQN Replika E-tekst Piórem Feniksa Edupedia Audiobook Złote myśli

Statystyki: Wiersze: 9701 | Proza: 2330 | Publicystyka: 721 | Komentarze: 68308 | Użytkownicy: 12452
Online(29): 29 gości i 0 zarejestrowanych: