V
Pseudonim: V
Skąd: Kraków
Napisanych prac:
- wiersze: 7

Średnia ocen: 4.8
Użytkownik uzyskał: 34 komentarzy

Najlepiej oceniane prace:
"Michelangelo" 29.03.2013
"Paszport" 16.03.2013
"Benzedryna" 25.04.2013
"Blaga" 19.06.2013
"Berlin" 22.04.2013

Inne prace tego autora:
"Midas" 07.04.2013
"Paszport" 16.03.2013
"Blaga" 19.06.2013
"Michelangelo" 29.03.2013
"Berlin" 22.04.2013


Najnowsze wiersze (wszystkie):
"Formalina" - Jodla
"O pięknie" - alexgregor
"(S)trup" - Dagmara Delijewska
"Opaska na oczy" - A.J Lunaitte
"Obecność" - A.J Lunaitte
"Teoria poezji" - czerwiec
"Cichym śledziłam Go lotem..." - Bramini
"Głosy" - WildBeast
"Wewnętrzność" - szon
"Twarze" - klasyk

Michelangelo

wziąłem twoje słowa zapach obgryzione paznokcie i stawiłem sobie pomnik trwalszy niż ze spiżu w środku pusty pocałunkami oblepiłem jak złotem trzymam tak na górnej półce z dala od zasięgu dzieci żeby się nie podusiły próbując z nim jak z cukierkiem bo wielki rośnie i kurz zbiera od tylu już lat nie dając miejsca na nic tylko półka coraz niżej gnie się gdzieś do głębi aż pod dywan zmiotę ją w końcu i tam tkwić będzie stoicko a ja się potykał będę prosto ze snu rozbudzony klął z cicha za każdym razem bo boli szukał wymówek na zbity ponownie paznokieć bo co można więcej? radzono wyrzucić ale jak konkwistador ma wyrzucić złoto? to ten bezbożny poczciwy antropofag aztecki we mnie on jedynie mógłby wytarzać całość w błocie zawiści i fałszu na znak równości w bezwartościPłeć: mężczyzna
Ocena: 6
Liczba komentarzy: 3    
Data dodania: 29.03.2013r.

1     

subtelny demon Użytkownik WPMT 03 04 2013 (21:52:08)

Użytkownik ocenił pracę na 6

Ok, nikt nie chce ruszyć pracy. To, drogi autorze, znak, że praca jest bardzo dobra. Zaraz Ci powiem, że wręcz wybitna, ale to zaraz. Piszesz bardzo dojrzale, Twoje metafory są dobre, mocne, zdecydowane. Tak, to zdecydowanie męski wiersz. Na uwagę zasługuje forma, której zbitość bynajmniej nie wypływa negatywnie na odbiór, rzekłabym nawet, że wręcz przeciwnie - umacnia poczucie pewności siebie, silnej niezależności słowa. Wykorzystanie słów rozpoczynających słynne Exegi Monumentum od samego początku nadaje pracy gorzko-cierpki charakter, puszczający oko do czytelnika. Cynizm na bardzo wysokim poziomie, drogi autorze. Zakończenie natomiast niebywale celne. Szalenie wprawnie bawisz się językiem, motywami, nie obca Ci gra słów, wykazujesz się też przy tym wszystkim dużym taktem, bo tak naprawdę łatwo przesadzić w tego typu "zabawach". Bądź odwrotnie, niektórym brak odwagi na bycie wyrazistym. Tobie nie brak. Ode mnie w pełni zasłużone i wypieszczone 6.

subtelny demon Użytkownik WPMT 03 04 2013 (21:57:11)
Słowem dopowiedzenia: zastanawiam się nad tytułem. Chodziło o dwuznaczność, tak? Nazwa taniego wina musującego, z drugiej strony Michał Anioł, m. in. słynny, renesansowy rzeźbiarz?

PS Przyznam, że jestem zaskoczona. Sądziłam, że autorem jest ktoś inny. Tym bardziej czuję się zaintrygowana.

V Użytkownik wpmt 06 04 2013 (12:50:00)
Michelangelo wydał mi się najsłuszniejszym wyborem - pomnik było nie było jest swego rodzaju rzeźbą; poprzez użycie tego nie innego nazwiska(które - gdybym to ja interpretował ów wiersz, a nie go stworzył - czytałbym jako metaforę wysublimowanego, artystycznego kunsztu i smaku, a także niemal jako swoistą alegorię antycznego wzorca doskonałości ludzkiego ciała) dochodzi do pewnego rodzaju cynicznej - jak zauważyłaś - semantycznej inwersji wypływającej z treści. Poza tym, chciałem trochę zuniwersalizować przesłanie (ale nie mylić z obiektywnym korelatem Eliota), odciąć się od stricte osobistych doświadczeń - można bowiem byłoby czytać całość przez homoseksualizm Michała Anioła: ha, z tego powodu unikałem oznaczania płci "pomnika", żeby można było.
Dodatkowy trop - filozofia sztuki Michelangelo: facet wielokrotnie umyślnie nie kończył swoich dzieł, gdyż wierzył, że dzieło sztuki rodzi się w abstrakcji, w główce, natomiast materialny przedmiot, rzeźba, malunek, etc. to jedynie takie Platońskie skarlałe odbicia cieni na skale jaskini.

Ale ja tam nie wiem, ja tylko to napisałem.

Pozdrowienia.


Musisz się zalogować aby móc pisać komentarze.

Znak Fabryka Słów Media Rodzina Iskry Purpose Akcent Jaguar W.A.B. Telbit Radwan Piąty Peron WSQN Replika E-tekst Piórem Feniksa Edupedia Audiobook Złote myśli

Statystyki: Wiersze: 9701 | Proza: 2330 | Publicystyka: 721 | Komentarze: 68305 | Użytkownicy: 12452
Online(63): 63 gości i 0 zarejestrowanych: