Pseudonim: Mu7an7
Imię: Błażej
O sobie: www.pintermoment.pl
Napisanych prac:
- wiersze: 12

Średnia ocen: 4.6
Użytkownik uzyskał: 73 komentarzy

Najlepiej oceniane prace:
"Ciemność płonie" 26.03.2013
"Zmęczenie materiału" 22.01.2012
"Młodosć nie radość" 26.01.2012
"Oddechu" 21.02.2013
"Kontemplacje" 30.09.2012

Inne prace tego autora:
"Zwątpienie" 28.01.2012
"Oddechu" 21.02.2013
"Ciemność płonie" 26.03.2013
"Dziś nie ma już miłości" 17.10.2012
"Rozmowy z panienką" 03.01.2013


Najnowsze wiersze (wszystkie):
"Formalina" - Jodla
"O pięknie" - alexgregor
"(S)trup" - Dagmara Delijewska
"Opaska na oczy" - A.J Lunaitte
"Obecność" - A.J Lunaitte
"Teoria poezji" - czerwiec
"Cichym śledziłam Go lotem..." - Bramini
"Głosy" - WildBeast
"Wewnętrzność" - szon
"Twarze" - klasyk

Kontemplacje

Kontemplacje nad duszą, ciałem i sercem, gdy życie okrawa swych pięknych wartości. Gdy najpiękniejsze chwile trzymasz w butelce, od rana szczekając ku dnia codzienności. A żale i smutki przepełniają czarę, która nie dawno sukcesu echem lśniła. Oszukując wszelką poznaną ci miarę, wciąż szukasz chwili, która coś by zmieniła. Z daremną powagą przemierzasz ulice, i przeliczasz tępo chodnikowe płyty. Na próżno wytężasz zmęczone źrenice, by z doliny ujrzeć niesięgnięte szczyty. Czego potrzebujesz, masz wszystko pod nosem, zaschnięte otwórz oczy, pozwól sobie śnić. Bo nadszedł już czas odrodzić się z chaosem, wyjść na przeciw światu i znowu zacząć żyć.Płeć: nieznana
Ocena: 4.5
Liczba komentarzy: 4    
Data dodania: 30.09.2012r.

1     

Zoso Użytkownik wpmt 05 10 2012 (00:32:58)

Użytkownik ocenił pracę na 4

Dobry wieczór.
Były dwie rzeczy, które najbardziej rzuciły mi się w oczy. Mianowicie dość zachwiana rytmika (np. lepiej brzmiałoby "znów" w ostatnim wersie), oraz zbyt happy-endowa puenta. Nie pasowało mi takie nagle podniesienie na duchu bohatera przez podmiot liryczny.
Cały wiersz podsumowałbym jako:

Kontemplacje nad duszą, ciałem i sercem:
Zaschnięte otwórz oczy, pozwól sobie śnić,
Na próżno wytężać zmęczone źrenice -
wyjdź na przeciw światu i znów zacząć żyć!

Piszesz o siebie jako o nihiliście. Owszem - z pierwszych trzech strof można ten nihilizm po części spić.
Napisane jest to - moim skromnym zdankiem - nawet zjadliwie.
Przez cały odczyt towarzyszył mi obraz jakiegoś chłopa ogarniętego depresją maszerującego ciemną ulicą. Tylko albo aż - to już w sumie nieważne.

Ogólnie rzecz ujmując nie przepadam za utworami w tematyce taniego smutku. Poprzez całość utworu przewijają się niezłe metafory, jednak średnio kupujące moją osobę. Wszystko jest dla mnie zbyt smutno-depresyjno-jesiennie. Może dlatego, że osobiście uwielbiam jesień, a wszędzie widać tylko przesiąknięte smutkiem prace. Cholera wie.

Kontemplacje nad duszą, ciałem i sercem,
gdy życie okrawa swych pięknych wartości.
Gdy najpiękniejsze chwile trzymasz w butelce,
od rana szczekając ku dnia codzienności.

ta strofa podobała mi się najbardziej. Ciekawy psychologiczny obraz osoby owładniętej własną, bezkresną beznadziejnością, rutyną, żalem. Potem robi się dla mnie nudniej, ale nie powiedziałbym, że gorzej. Ciągłe poszukiwanie nadziei z daremną powagą na twarzy bohatera skwitowałbym jakąś niewymagającą większego myślenia, dołującą puentą i zostawił z tym czytelnika.

Nihilizm i smutna złość wykreowane przez trzy strofy w moich oczach zostają przytłoczone "nadzieją" ze strofy czwartej. Mnie się ten zabieg nie spodobał - ale to był twój poetycki wybór, do którego się przyczepiać nie mam prawa.

Mu7an7 Użytkownik wpmt 05 10 2012 (01:59:31)
hmm 'znów' w ostatnim wersie by nie pasowało, gdyż nie zgadzałaby się liczba głosek. Niestety jeśli chodzi o głoski to jestem pedantem i nieraz już wyrzucałem do kosza wersy, które mogły być dobre, lecz głoski się nie zgadzały. Więc to tak musi być i basta. Jak słusznie zauważyłeś - ostatnia zwrotka to mój wybór, więc nie muszę się tłumaczyć ;) Ot taka zachcianka.

Rose Roth Użytkownik wpmt 03 10 2012 (21:51:34)

Użytkownik ocenił pracę na 5

Witaj :)
Praca ładna. Podoba mi się, że tak pięknie tworzysz czyste rymy. Wiersz jest mądry i dobrze wykonany. Mam nadzieję,że piątka będzie ci odpowiadać. Nie mam zastrzeżeń do twojego wiersza aczkolwiek czegoś brakuje mi na szóstkę.
Pozdrawiam.
Róża
PS: Zapraszam cię do ocenienia i skomentowania mojego wiersza czekającego w poczekalni na akceptację lub odrzucenie. Jeśli zainteresowałaby cię propozycja to mój wiersz nosi tytuł : "Nocą" . Z góry dziękuję. ^^

Mu7an7 Użytkownik wpmt 03 10 2012 (23:14:33)
wierz mi, nie chcesz, żebym oceniał Twój wiersz.


Musisz się zalogować aby móc pisać komentarze.

Znak Fabryka Słów Media Rodzina Iskry Purpose Akcent Jaguar W.A.B. Telbit Radwan Piąty Peron WSQN Replika E-tekst Piórem Feniksa Edupedia Audiobook Złote myśli

Statystyki: Wiersze: 9701 | Proza: 2330 | Publicystyka: 721 | Komentarze: 68308 | Użytkownicy: 12452
Online(27): 27 gości i 0 zarejestrowanych: