Pseudonim: Vår
Imię: Anna Maria
Skąd: Zielona Góra
O sobie: "Zawsze warto być człowiekiem, choć tak łatwo zejść na psy."
Napisanych prac:
- wiersze: 22
- proza: 79
- publicystyka: 4

Średnia ocen: 4.7
Użytkownik uzyskał: 420 komentarzy

Najlepiej oceniane prace:
"*** (Urwała się nić)" 24.09.2012
"Sen XXVI - dziurawiąc..." 07.10.2012
"Przystanek II - młodość" 23.10.2012
"*** (Duchy przecinają)" 19.08.2012
"Przystanek III -..." 28.10.2012

Inne prace tego autora:
"Przystanek II - młodość" 23.10.2012
"*** (Książę wrócił)" 31.12.2012
"*** (Gwiazd umarły)" 03.05.2013
"*** (Wołam cię)" 31.07.2012
"Przystanek III -..." 28.10.2012


Najnowsze wiersze (wszystkie):
"Formalina" - Jodla
"O pięknie" - alexgregor
"(S)trup" - Dagmara Delijewska
"Opaska na oczy" - A.J Lunaitte
"Obecność" - A.J Lunaitte
"Teoria poezji" - czerwiec
"Cichym śledziłam Go lotem..." - Bramini
"Głosy" - WildBeast
"Wewnętrzność" - szon
"Twarze" - klasyk

Kołysanka dla nocnych demonów - I

każdego dnia zamykasz się w klatce połykasz klucz czekasz przesuwam dłońmi głucho natrafiają na zimne pręty twoich myśli strzegą mury nie widzę wejścia niezdobyta od lat twierdza ranię sobie tylko dłonie o ostre kamienie śmiejesz się rzucając mi spirytus kiedy tylko mogę spać śnię o tobiePłeć: kobieta
Ocena: 3.5
Liczba komentarzy: 4    
Data dodania: 04.06.2013r.

1     

Nula007 użytkownik 06 06 2013 (23:53:39)

Użytkownik ocenił pracę na 4

Wiersz na pewno ma coś w sobie. Moim zdaniem jednak potrzebuje kilku poprawek, które zostawiam pod rozwagę autora.
Myślę że na korzyć dla tego tekstu byłaby zmiana układu wersów do takiej wersji:

każdego dnia zamykasz się w klatce
połykasz klucz
czekasz

przesuwam dłońmi
głucho natrafiają na zimne pręty

twoich myśli strzegą mury
nie widzę wejścia
niezdobyta od lat twierdza

ranię dłonie o ostre kamienie
śmiejesz się rzucając mi spirytus

kiedy mogę spać
śnię o tobie

Usunęłam w wersji jaką proponuję w komentarzu 3 słowa, które moim zdaniem można pominąć, bo sens jaki nadają wynika z kontekstu i dzięki nim powstaje forma nielubiana przez czytelników - "przegadanie". Przyczepić się jeszcze muszę do wersu, w którym dłonie podmiotu lir. natrafiają "głucho" na zimne pręty. Wiem o co chodzi, i sama idea mi się podoba, ale w obecnej formie brak w tym sensu.Już tłumaczę o co chodzi. " Dłonie" nie mogą "natrafiać głucho " nawet w najbardziej śmiałej metaforze. Dłonie kojarzą się z dotykiem, a nie ze słuchem :) Ludzie bywają "głusi" na argumenty, ściany bywają "głuche", dźwięki też czasem są "głuche", świat na wołanie jest "głuchy", ale dłonie niestety zdolności tej posiąść nie mogą tym bardziej kiedy dodane zostaje, że dotykają "zimnych" prętów Proponowałabym, dla zachowania sensu wyjściowego zamienić wers na coś w stylu:
"przesuwam dłońmi po zimnych prętach"

Ten brak odpowiedzi idzie wyczuć z dalszych wersów, więc na sensie nic nie stracisz.

Wiem, że z mojego komentarza możesz odnieść wrażenie, że uważam ten wiersz za zły. Ale tak nie jest :) Dostrzegam w nim potencjał, który po prostu trzeba wesprzeć poprawkami. Wiadomo, że to Autor/ka " dowodzi wierszem", więc jeśli się ze mną nie zgadzasz nic nie zmieniaj:) Masz do tego prawo :) Pozdrawiam Cię serdecznie :) Wierząc, że wiersz jeszcze przemyślisz i być może coś wprowadzisz nowego stawiam 4 :)


subtelny demon Użytkownik WPMT 07 06 2013 (12:58:56)
" Dłonie" nie mogą "natrafiać głucho " nawet w najbardziej śmiałej metaforze.


A zjawisko synestezji? Poza tym czynność przesuwania rąk może być słyszalna, gdy np. strącimy ukochany wazon mamy, mrau. I "zimne pręty", które proponujesz są zabójczo odkrywcze. Tak, wiem, to tylko przykład, niemniej czuję się w obowiązku, by stanąć w obronie powyższego środka.

Sam wiersz, skoro już piszę, oceniam przeciętnie. Nie jest zły, ale zabrakło mi oryginalności. Napisany oczywiście w charakterystycznej dla autora konwencji, ale... Pisałaś lepsze i wiem, że stać Cię na więcej (wiem, wiem, nie powinno się porównywać, ale... właściwie dlaczego się nie powinno?)

Ogromny plus za tytuł! Pozdrawiam serdecznie

Nula007 użytkownik 07 06 2013 (13:59:39)
Widzisz, a ja jednak będę obstawała przy swoim, ponieważ w tym fragmencie mamy jasno powiedziane, że podmiot "natrafia głucho na zimne pręty" i to zestawienie mi nie pasuje. Gdyby to rozbić na jakieś dwie części, gdzie jedna będzie się opierać na zmyśle słuchu, a druga na zmyśle dotyku i dopiero wtedy je połączyć efekt byłby lepszy. W obecnym stanie to takie "zmysłowe mało maślane". Wiersz nie potrzebuje obrony :) Sam sobie świetnie poradzi, bo jest ogólnie rzecz biorąc dobry ( stąd moje 4). Co do zimnych prętów może i nie są odkrywcze, ale takie zaistniały już w wierszu, a ja nie mam prawa wchodzić w pomysł autora. Mogę tylko doradzić wyrażając własną opinię :) Autor/ka przeczyta komentarze i wybierze te zmiany jakie zechce wprowadzić, albo odrzuci wszystkie :) Pozdrawiam ciepło subtelny demonie :) Zaczyna mi się na tej stronie coraz bardziej podobać, kiedy widzę dialog na temat wierszy i brak zahamowań co do wyrażania własnego zdania. :)

RattyAdalan Użytkownik wpmt 06 06 2013 (23:25:20)

Użytkownik ocenił pracę na 3

Witaj. Operujesz na bardzo wyświechtanych motywach i porównaniach. Zmieniłabym wersyfikację wiersza. Wiersz nie jest w takiej formie płynny, a wygląda tak, jakby autor pisząc wciąż naciskał "enter". To taka małą sugestia, którą pozostawiam do przemyślenia autorowi. Całkiem nieźle wyszła ci elipsa. Wiersz według mnie wymaga dopracowania, ale widać, że potrafisz nieźle pisać i jakiś fundament warsztatowy posiadasz. Ogólnie wiersz czytało mi się dobrze, z przytupem. Nawet pomimo lekkiej trywialności porównania, spodobało mi się. Wiersz prosty, ale taki właśnie miał być. Ciut może infantylny - ale czy nie taka właśnie jest miłość? Taki urok. Ok, tyle co mogłam od siebie napisać. Pozdrawiam R.A.


Musisz się zalogować aby móc pisać komentarze.

Znak Fabryka Słów Media Rodzina Iskry Purpose Akcent Jaguar W.A.B. Telbit Radwan Piąty Peron WSQN Replika E-tekst Piórem Feniksa Edupedia Audiobook Złote myśli

Statystyki: Wiersze: 9701 | Proza: 2330 | Publicystyka: 721 | Komentarze: 68308 | Użytkownicy: 12452
Online(46): 45 gości i 1 zarejestrowanych: civilizacja