Pseudonim: szpiegol999
Imię: Oskar
Skąd: Świecie
Napisanych prac:
- wiersze: 53
- proza: 1

Średnia ocen: 3.6
Użytkownik uzyskał: 199 komentarzy

Najlepiej oceniane prace:
"Dialektyka człowieka" 04.06.2014
"Wymówka" 20.08.2014
"Wznoszenie" 11.06.2015
"(***)mój mężczyzna" 14.02.2014
"Księga życia" 16.10.2013

Inne prace tego autora:
"Hermetyzm" 24.06.2013
"***(nocą tak natęchłą)" 29.12.2013
"Mokra kobieta" 09.04.2014
"Zielonooka zjawo" 16.12.2012
"Jesienny erotyk" 29.04.2013


Najnowsze wiersze (wszystkie):
"Formalina" - Jodla
"O pięknie" - alexgregor
"(S)trup" - Dagmara Delijewska
"Opaska na oczy" - A.J Lunaitte
"Obecność" - A.J Lunaitte
"Teoria poezji" - czerwiec
"Cichym śledziłam Go lotem..." - Bramini
"Głosy" - WildBeast
"Wewnętrzność" - szon
"Twarze" - klasyk

Kobiety

niektóre kobiety nie żyją upodabniając się przy tym do uschniętego trawnika rozjechanej ropuchy albo kościstej sękatej trumny widuję ich szczątki błagające o wilgoć z kolanami białych kości i różańcami ze smutku przypominają odrażające femmes fatales z dosadnej perwersji zboczeńca kiedy patrzę z daleka martwe kobiety udają stosunki podniecenia penetracje kopulacje orgazmy kiedy jestem obok przezroczyste damy malują się paznokcie włosy poliki grube rzęsy kiedy odwracam wzrok diamentowe panie chowają kosztowności wyjmują z ciał wibrujące zabawki zakładają na siebie babcine rajstopy i znowu śpiewają pieśń o bezsilności nie wiem tylko czy do boga czy szatana kierują swe intencje niektóre kobiety szukają i wykorzystują bogactwa mięśnie i wiarę swoich mężów nigdy nie przerywają choćby pod wiszącą burzą żyrandola utrzymują klejnoty kobiecości nie modlą się wcale bo nie mają do kogo już dawno zgwałciły królów nieba oraz piekła odcinając im wyśnione członki by móc się tylko zabawićPłeć: mężczyzna
Ocena: 3
Liczba komentarzy: 8    
Data dodania: 23.07.2014r.

1     

Marzycielka Szef wierszy, redaktor prowadzący 19 08 2014 (21:56:48)

Użytkownik ocenił pracę na 3

Witaj,

na początku chciałabym przeprosić w imieniu całej redakcji za tak długie oczekiwanie. Jak już pewnie widzisz, jest tu niezły bur... bałagan znaczy, ale mogę obiecać, iż nadchodzi kres tego stanu na WPMT!

Przechodząc do wiersza - praca szokuje, jednak sama koncepcja jest dobra, jedynie nie do końca wykorzystana, wyciśnięta, dopracowana. Stworzyłeś bardzo specyficzny obraz kobiety, za co z jednej strony uzyskałeś u mnie punkt (oryginalność, umiejętność obserwacji, podchwycenie tematu), zaś z drugiej miałam ochotę Ci go znów odebrać (uogólnienie, przegadanie, nieumiejętność ,,zapakowania" całości).

Co myślisz, drogi autorze o wykorzystaniu tego samego pomysłu w nieco innej formie? Myślę, że ciekawie zrobiłbyś, opowiadając historię jednej, konkretnej kobiety. Wypadałoby również zmniejszyć dosłowność utworu. Wszystko podajesz na tacy, zanudzając tym odbiorcę. Gdybyś owiał tekst nutą tajemniczości, dopracował, pogłębił metaforykę, wyszłoby o wiele lepiej, przynajmniej w moim mniemaniu. Niepotrzebnie również Twój wiersz przypomina dosyć męczącego ,,tasiemca". A szkoda, bo można ujrzeć przebłyski czegoś naprawdę niezłego.

Ze strony czysto technicznej - pierwsza strofa coś Ci zjechała, trzy ostatnie wersy zaczynają się jakby dalej. Rozumiem, że jest to zabieg celowy, mający za zadanie podkreślenie wyliczenia(?). Jeżeli jednak nie i jest to zwykła pomyłka lub po prostu będziesz chciał coś zmienić, daj znać - poprawię, co będzie trzeba :).

Praca jest całkiem oryginalna, jednak poprzez formę, raczej niedopracowaną i po prostu nie najlepszą, staje się zwyczajnie przeciętna. Stąd też ode mnie trzy. Pracę akceptuję, a Ty rozwijaj się, twórz jak najwięcej i w razie pytań pisz śmiało!

Pozdrawiam serdecznie
Marzycielka

szpiegol999 Użytkownik wpmt 21 08 2014 (00:37:41)
Często mam problem z uogólnieniami. W życiu tego nie znoszę, ale do wierszy zawsze coś się wepchnie. Co do twojej uwagi o jednej kobiecie, to ten tekst jest jakby o jednej kobiecie. A to, że pisze kobiety czy niektóre kobiety nie zmienia faktu, że interpretować da się w ten sposób. Sposób patrzenia na utwór narzuca pewne ograniczenia, ktorych ciezko sie pozbyc. Forma jak najbardziej tez to robi. Ten paragon 3 strofy nie wygląda zachecajaco i w pewnym, a nawet sporym stopniu odpycha, przez co reszta utworu także podlega stereotypizacji i pauperyzacji, czego nikt chyba nie chce.
Dzięki za komentarz ;)


Salem_de_Lincourt Użytkownik 19 08 2014 (01:55:00)

Po latach postanowiłem zajrzeć na Portal.
No i ...
Turpizm momentami podpadający pod delikatną nekrofilię. Dobra próba ukazania celów jakie stawiają przed sobą tytułowe "kobiety". Sex, pieniądze, uroda z drugiej strony stare nawyki i przyzwyczajenia. Przesłanie jakie miał nieść ten wiersz zostało jak najbardziej osiągnięte. (mam nadzieję że się nie mylę?). Mam mieszane uczucia co do pracy. Wiersz do zaakceptowania, ale wymaga on dużo pracy. Przede wszystkim popracował bym nad stylem no i wskazówka dla autora zbyt duża ilość zestawień wyrazowych nie jest dobra dla Wiersza, czasami męczy czytelnika. Pozdrawiam.Draconiveyo Użytkownik WPMT 13 08 2014 (22:21:37)

Użytkownik ocenił pracę na 3

Bliżej mi chyba do spojrzenia harnasa, ale mam też inne zastrzerzenia. Nie czuję jakoś by ten wiersz przemawiał, nie w taki sposób jak robią to dobre wiersze. Nie do końca podoba mi się też takie upchanie tego wszystkiego w wierszu wolnym, kwestia gustu. Faktem jest to, że najgorsza jest tu trzecia zwrotka, bez niej nawet mogłoby być przyjemne w czytaniu.

bukaj keref Redaktor 06 08 2014 (20:23:22)

Użytkownik ocenił pracę na 4

Styl interesujący, to jakby mieszanka tego, co dotąd tworzyłeś, z czymś, co łudząco przypomina Herbertowsko-Różewiczowski moralizm. Raz jest to udane połączenie, jak w pierwszej i ostatniej zwrotce, gdzie metafory czy wyliczenia dobrze współgrają z treścią, a raz nie, i wtedy zgrzyta, jak choćby w miejscach, które zauważył harnas. W ogóle ta trzecia zwrotka całkiem psuje ładnie pociągniętą treść, taki tajemniczy monolog, który po obdarciu z przenośni staje się wyraźnie zarysowanym obrazem. Czyli poza trzecią zwrotką - wiersz z takich, jakie lubię. Ode mnie 4 mniej.

harnas Użytkownik wpmt 30 07 2014 (00:01:14)

Użytkownik ocenił pracę na 2

"kiedy patrzę z daleka"
"kiedy jestem obok"
"kiedy odwracam wzrok"
Nadużycie "kiedy" , bo jest zbyt blisko siebie.
Skoro w tytule "Kobiety", to trzykrotne powtórzenie jest zbędne.
"paznokcie włosy poliki grube rzęsy" - co to jest "poliki" ?
"choćby pod wiszącą burzą żyrandola" - tutaj mam problem i proszę o wyjaśnienia, bo wiszącej burzy żyrandola nie rozumiem.
Przyznam się, że ten obraz kobiety nie przypadł mi do gustu i mam odmienne zdanie.
Mój podział był taki: charakter, strój i zachowanie.
Ty pokazujesz kobietę w złym świetle i zapomniałeś o wielu rzeczach.
Uważam też, że tekst jest przegadany i największa tolerancja jest na nic.
Wybacz szczerość:)

Marzycielka Szef wierszy, redaktor prowadzący 19 08 2014 (21:36:45)
"kiedy patrzę z daleka"
"kiedy jestem obok"
"kiedy odwracam wzrok"
Nadużycie "kiedy" , bo jest zbyt blisko siebie.


Drogi Czytelniku, słyszałeś kiedyś o czymś, co zazwyczaj nazywamy środkami stylistycznymi? Ściślej, na przykład, o anaforze? ;)

tycinka Użytkownik wpmt 26 07 2014 (14:29:21)

Szczerze mówiąc wiersz nie był dla mnie jakoś zbyt szokujący . Jest do zaakceptowania, ale to takie moje subiektywne odczucie, że mówiąc prosto z mostu „wszystkie kobiety wrzuca do jednego worka ” że tak się wyrażę . Jest co prawda słowo „niektóre” a więc w zasadzie jest podkreślone że nie chodzi o wszystkie . Według mnie jest to bardzo dobry wiersz bo ujawnia trochę brutalną prawdę o rzekomej płci pięknej . Myślę, że warto by było podkreśli fakt, że są na świecie też inne kobiety na końcu utworu, żeby stanowiło to puentę . Aczkolwiek uważam, że jest bardzo dobrze napisany, podobam mi się porównanie do femmes fatales . W ogóle język jest dość bogaty, zostały użyte niebanalne połączenia jak np. widuję ich szczątki błagające o wilgoć z kolanami białych kości i różańcami ze smutku . Ogólnie pomysł był trafiony, a tekst jest spójny . Z jednej strony to świetny tekst, a z drugiej gdy patrzę na to kobiecym okiem to odczuwam lekkie zniesmaczenie, ale odnośnie tych kobiet . Z racji tego, iż jestem kobietą i od niedawna jestem na portalu pozostawię pracę bez oceny .


Musisz się zalogować aby móc pisać komentarze.

Znak Fabryka Słów Media Rodzina Iskry Purpose Akcent Jaguar W.A.B. Telbit Radwan Piąty Peron WSQN Replika E-tekst Piórem Feniksa Edupedia Audiobook Złote myśli

Statystyki: Wiersze: 9701 | Proza: 2330 | Publicystyka: 721 | Komentarze: 68306 | Użytkownicy: 12452
Online(17): 17 gości i 0 zarejestrowanych: