Pseudonim: Eliene
Napisanych prac:
- wiersze: 3

Średnia ocen: 4.3
Użytkownik uzyskał: 7 komentarzy

Najlepiej oceniane prace:
"Szloch cichszy" 14.09.2011
"Bliscy i dalecy" 04.07.2011
"Cicho sza" 05.07.2011

Inne prace tego autora:
"Cicho sza" 05.07.2011
"Bliscy i dalecy" 04.07.2011
"Szloch cichszy" 14.09.2011


Najnowsze wiersze (wszystkie):
"Formalina" - Jodla
"O pięknie" - alexgregor
"(S)trup" - Dagmara Delijewska
"Opaska na oczy" - A.J Lunaitte
"Obecność" - A.J Lunaitte
"Teoria poezji" - czerwiec
"Cichym śledziłam Go lotem..." - Bramini
"Głosy" - WildBeast
"Wewnętrzność" - szon
"Twarze" - klasyk

Cicho sza

cicho cicho sza śpiewa wiatr wśród złamanych drzew cicho cicho sza śpiewa ptak ze złamanym skrzydłem cicho sza nie budźmy przeklętego losu cicho sza utopmy swe myśli w odmętach dnia sza sza niech tylko wiatr śpiewa niech tylko ptak zamilknie cicho cicho uduśmy głuche serce w przelanej krwi cicho sza nie zawyje już wiatr drzewa złamane spłonęły w ogniu pychy ogień zbyt próżny zniszczył cały świat cicho sza ptak już nie zaśpiewa ludzie go zabili pieśń jego zbyt doskonała musiała umrzeć cicho cicho sza żyjmy umierajmy w absolutnej ciszy utraconego świataPłeć: nieznana
Ocena: 4
Liczba komentarzy: 2    
Data dodania: 05.07.2011r.

1     

Zoso Użytkownik wpmt 11 07 2011 (13:13:12)

Użytkownik ocenił pracę na 4

Eliene miło mi cię powitać na WPMT! To twój pierwszy utwór, który mam przyjemność oceniać i od razu mnie zaskakujesz. Po pierwsze ciekawym, wręcz elfickim pseudonimem (chyba za dużo kiedyś "siedziałem w Tolkienie"), zaskakujesz również stylem, który zaprezentowałaś. Słucham jakiejś spokojnej muzyki, powietrze po burzy lekko uzupełnia się dźwiękiem szpaków i pojawił mi się w wyobraźni istny teatr. Twój wiersz grał, śpiewał i pachniał. Na początku radością, na końcu ludzką pychą i smutkiem. Powiem więcej, podobało mi się!

Ja miałem tutaj po prostu przez oczami środek lasu. Jakaś wielka polana, na której elfy, jakieś mistyczne stworzenia i zwierzęta odprawiają swój nocny rytuał. Ciekawie, ciekawie - bardzo miłe czasy mi się przypomniały dzięki twojemu utworowi. Idąc dalej za moją wyobraźnią...
...co jakiś czas na środek wychodzi jakaś postać i recytuje poszczególne wersy. W tle zwierzęta śpiewają wysokimi głosami twoje "cicho sza", "cicho cicho" i tak dalej. Istny liryczny spektakl z niezłymi wersami pomiędzy wtrąceniami "cicho-szy".

Zaczynasz z radością i optymizmem - z drugiej strony ze smutkiem i cierpieniem. Jakby początek przedstawienia.
Jest śpiew, jest topienie smutków w odmętach - jest jednak również złamane skrzydło, czy połamane drzewa. Czytelnik zastanawia się "co tam się stało?". Przyroda w swoich magicznych rytuałach chce uśpić los i przeznaczenie, cichym śpiewem wiatru chce odpędzić uwagę ludzi, chce odwiać fatum, ludzkie fatum.

Druga część utworu ukazuje jednak, że całe wysiłki poszły na marne. Mimo prób uciszenia całego lasu ludzie i tak znaleźli ostatni azyl i ostatnie miejsce, gdzie ludzka stopa nie stanęła. Ludzie sami sobie zgotowali ten los. Los bez ptaków, drzew, przyrody i piękna. Zabili go z zimną krwią.
Przypadł mi do gustu ogień pychy, obraz mini-apokalipsy, liryczne zobrazowanie tego, do czego może doprowadzić człowiek swoją pychą i złością.

Kończysz interesującymi dwoma wersami. Żyjmy umierajmy jest swobodne, powiedziane na wydechu, jednak refleksyjne i dające do myślenia po zakończeniu odczytu. Cisza utraconego świata w postaci niezłego środka stylistycznego kończy twój iście inny i ciekawy w moich porannych jeszcze oczach utwór.

Praca o zapomnieniu przez człowieka tego - co jest naprawdę piękne, o paleniu się w ogniu własnej pychy i o traceniu naszych osobistych mikrokosmosów i światów.
To twój dopiero drugi wiersz u nas, dostajesz ocenę, która mówi "powyżej przeciętnej". Myślę jednak, że bardziej skupisz się na moim komentarzu niż na ocenie. Bo można z niego łatwo wywnioskować, że mi się podobało. Było na pewno "inniej", ale to nie znaczy, że mniej interesująco.
Czekam na inne prace i uważam, że ten wiersz jest jak najbardziej godny uwagi.
Pokój!

Zoso Użytkownik wpmt 11 07 2011 (13:14:16)
P.S. na przyszłość polecam tytuł ***(cicho cicho sza),
bo tytuł, który wpisałaś, jest praktycznie identyczny jak pierwszy wers.


Musisz się zalogować aby móc pisać komentarze.

Znak Fabryka Słów Media Rodzina Iskry Purpose Akcent Jaguar W.A.B. Telbit Radwan Piąty Peron WSQN Replika E-tekst Piórem Feniksa Edupedia Audiobook Złote myśli

Statystyki: Wiersze: 9701 | Proza: 2330 | Publicystyka: 721 | Komentarze: 68306 | Użytkownicy: 12452
Online(24): 24 gości i 0 zarejestrowanych: