Wywiad z właścicielem księgarni - Andrzejem Dmowskim

Przeprowadziłem wywiad z założycielem księgarni, znajdującej się we Wrocławiu na ulicy Obornickiej. Pan Andrzej Dmowski chętnie mnie przywitał, jako redaktora naszego serwisu i udzielił wywiadu. Mam nadzieję, że relacja z niego Was zaciekawi. Gucio: Jaka jest pana ulubiona książka i autor? AD: Lubię wiele książek, dlatego trudno mi powiedzieć. Bardzo lubię książki pewnego autora, mianowicie Stanisława Lema. Gucio: Czy od dziecka uwielbiał pan czytać? AD: Tak, już od małego czytałem. Czasami zdarzało mi się czytanie pod kołdrą nocą, trzymając w dłoni latarkę. Gucio: Lubi pan komiksy? AD: Nie jestem zwolennikiem komiksów, ale gdy znajdę jakiś ciekawy komiks - z chęcią przeczytam. Gucio: Księgarnia - czy to dobry interes, na którym zarobimy wiele pieniędzy? AD: Hm... na pewno nie jest to szczyt interesów. Ja otworzyłem księgarnię, ponieważ książki to moje życie, a czytam wiele. Ale nie oszukujmy się, niestety księgarnie są rzadko odwiedzane, ponieważ ani młodzież, jak i dorośli nie czytają książek. Gucio: W takim razie, ile pan przeczytał książek w zyciu? AD: (tu śmiech) Och, około paru tysięcy! Gucio: Zadam teraz parę pytań związanych z książkami, ale dotyczących młodzieży. Jeśli przychodzą do pana nastolatkowie, aby kupić książkę, to co najczęściej wybierają? AD: Zależy. Jeżeli chodzi o dziewczyny, to często czytają książki autorów takich jak: Musierowicz, Meg Cabot czy Terakowska. Chłopcy lubią czytać Eragona, ale nie tylko. Gucio: Co pan myśli a Harry'm Potter'ze? AD: Wiesz, to typowa książka pełna fantazji. Przeczytałem parę tomów, książka nie jest zła i na pewno nie jestem jej przeciwny. Gucio: Czy nastolatkowie czytają książki historyczne? AD: Raczej nie. Może i czytają, ale.. nie rozumieją ich. Gucio: A jak jest teraz z cenami książek? AD: Różne wydawnictwa oszczędzają i wydają książki tańsze. Jednak mamy gorszą jakość papieru i okładki. Do tego czasami w tekście możemy znaleźć błędy ortograficzne lub stylistyczne. Książki wydawnictwa "Nasza Księgarnia" są droższe, lecz na pewno lepiej wydane. Gucio: Mam jeszcze jedno, ostatnie pytanie. Księgarnia nazywa się "Liber". Skąd ta nazwa? AD: "Liber" to po łacinie "książka". I tyle. Gucio: Dziękuję w imieniu całej redakcji za wywiad. AD: Ja również, do widzenia. Gucio - Łukasz Lorenc(redaktor) AD - Andrzej DmowskiPłeć: nieznana
Ocena: 3
Liczba komentarzy: 2    
Data dodania: 26.10.2008r.

1     

Nacia Kurdej Użytkownik wpmt 31 10 2011 (08:51:10)

Użytkownik ocenił pracę na 3

Hej Anonymous! Rozmumiem, że postarałeś się i przeprowadziłeś wywiad z osobą prywatną? W takim razie pozwolisz, że skupię raczej na ocenie samych pytań,niż odpowiedzi, gdyż sam ich nie wymyślałeś.

Czytając pierwsze pytanie, od razu zauważyłam błąd - mianowicie - tzw. błąd pierwszego pytania, które ewidentnie jest zadane "od czapy". Czytałam poprzedni Twój wywiad i muszę przyznać, że często robisz takiego typu błędy. Jednakże nimi być nie muszą, gdyż może to po prostu być Twój styl.

Widzę, że motywem przewodnim Twojego wywiadu są książki, bo to o nie pytasz. Choć sama pomysł na wywiad nie jest zły, to już sformuowane pytania owszem. Lepiej byłoby zapytać o istotę czytania czy coś w tym stylu, niż "co pan myśli a Harry'm Potter'ze?" Podoba mi się ostanie pytanie, nawiązujące do nazwy lokalu.

Podsumowując, bardzo się cieszę z tego, że przeprowadziłeś wywiad z prawdziwą osobą. To trudne zadanie, bo nie wiesz, co odpowie rozmówca, więc przygotowanie pytań nic tu nie da.

Ogólnie wywiad oceniam na 3, ze względu na to pierwsze, nieszczęsne pytanie:). Lepiej byłoby zapytać "skąd wziął się pomysł na otworzenie księgarni". Niektóre pytania również są zadane "od czapy". Zauważ, że oceniam cały wywiad a nie jego cząstkę:) Muszę brać pod uwagę i początek, i środek, i koniec:) Pozdrawiam!

Ps. nie wiem dlaczego, ale Twoje niektóre wywiady nie mają ocen - kto je wobec tego dodaje?

Pyza Użytkownik WPMT 03 01 2009 (15:21:35)

Na początku rzucają się w oczy powtórzenia i krótkie pytania, dalej jest dopiero treść i sens wywiadu. I razi mnie w oczy zwrot 'nastolatkowie', chyba lepiej brzmiałoby po prostu 'nastolatki'. Oceniam wywiad na 4.


Musisz się zalogować aby móc pisać komentarze.

Znak Fabryka Słów Media Rodzina Iskry Purpose Akcent Jaguar W.A.B. Telbit Radwan Piąty Peron WSQN Replika E-tekst Piórem Feniksa Edupedia Audiobook Złote myśli

Statystyki: Wiersze: 9701 | Proza: 2330 | Publicystyka: 721 | Komentarze: 68306 | Użytkownicy: 12452
Online(76): 76 gości i 0 zarejestrowanych: