Spowiedź komunisty

Z całą pewnością nie jestem już młody. Na dobrą sprawę każdy, kto nazwałbym mnie młodym daleko minąłby się z prawdą, nawet ja sam. Bo czuję, że nawet duchem młody nie jestem. Nie czuję się też jakoś staro, ale fakt: zdrowie już nie to, szybciej się męczę, myśl nie jest już tak błyskawiczna jak przed czterdziestu laty. Ale na szczęście zachowuję co nieco bystrości umysłu i obserwuję tę rzeczywistość, patrząc także na siebie, tymi słabymi, dźwigającymi ciężkie worki oczami. Och! Ja, wstrętny komunista, wzruszony aż do mdłości waszą farsą, Młodzi Przyjaciele czuję nieodpartą chęć wyspowiadania moich grzechów, za które tak mnie nienawidzicie. Nie miałem skrupułów wstępować do PZPR na początku lat 70-tych. Uważałem ją za jedyną słuszną partię. Oj! Ja, ślepy! Świat jednego totalitaryzmu był równocześnie światem pluralizmu wyborów, więc jako dwudziestoletni wówczas człowiek powinienem był spróbować innej drogi. Jezu... A właśnie. Jezus. Było bez Jezusa. Jakim ja byłem wstrętnym konformistą, odrzucając Kościół jako ostoję, oś mojej wiary z wielowiekową tradycją i stwierdziłem, że wolę zostać oficjalnym ateistą, prawdziwym człowiekiem komuny! Jako człowiek inteligentny powinienem w każdym momencie swego życia wymagać od siebie jak najwięcej i widzieć więcej, starać się przebić przez czerwoną mgłę codzienności, gdzie nawet ptaki srały na czerwono. Czemu ja, idiota, nie wstąpiłem do "Solidarności"? Do dziś nie potrafię sobie odpowiedzieć na to pytanie. Przecież była to ogromna grupa społeczna walcząca o swoje prawa, o prawa człowieka. Zachowałem się jak nie-człowiek. Ja byłem tym niedźwiedziem z kawału, który podciera sobie dupę zajączkiem. Tylko ten niedźwiedź nie wiedział, że podcieranie się akurat tym zajączkiem wywołuje śmiertelne hemoroidy. Całe szczęście, że moje prawdziwe guzki nie są śmiertelne, choć dupa płacze, czasem nawet tak głośno, jak głośno ongiś skandowano: "Wałęsa! Wałęsa!". Wałęsał się wcześniej jako robotnik-elektryk, potem wyskoczył jak Filip z konopii i proszę! W kraju demokratycznym mieliśmy prezydenta wywodzącego się z klasy robotnicznej. Nie oświadczę teraz nic popularnego, ale to nieważne. Od ponad dwudziestu lat każdy, kto mnie zna, powie, że nie jestem populistą. Pragnę podziękować panu Jarosławowi Kaczyńskiemu za lustracje sprzed sześciu lat. Takie kanalie, zakały na zdrowym ciele demokratycznego narodu powinno się znajdować i tępić. Demokracja otworzyła mi oczy, naprawdę. Ludzie demokracji mi uświadomili, jakim byłem skurwysynem. I dzisiaj też słucham w pokorze jak młodzież o mnie skanduje i obrzuca epitetami. Są to genialne dzieci, które ledwo co się narodziły, i nie mając nigdy nic do czynienia z realiami komuny, z racji swego geniuszu bezbłędnie i sprawiedliwie mnie osądzili. Dziękuję wam wszystkim, mądrzy, nieskazitelni, sprawiedliwi, współodczuwający, kulturalni, doświadczeni, prawdomówni, uczciwi liberałowie.Płeć: nieznana
Ocena: 5
Liczba komentarzy: 2    
Data dodania: 20.05.2012r.

1     

Kamil M. Jaszczak Specjalista ds. marketingu 21 05 2012 (16:00:52)

Użytkownik ocenił pracę na 5

Szczerze mówiąc ambitny artykuł. Ambitny dlatego, że daje do myślenia. I nawet nie chodzi już o to, że na końcu człowiek zastanawia się: napisał to z ironią, a może nie? Nawrócony komunista?

Ten artykuł jest ambitny dlatego, że niezależnie od jego prawdziwości składania do samodzielnej refleksji nad systemem, który był, który jest i każe myśleć o tym, jak będziemy postrzegać siebie za parę lat. Czy robimy dziś wszystko by być fair czy też nie.

Jak dla mnie świetny tekst (jedna literówka, jeden przecinek zbyt mało), i z pewnością zasługuje na piątkę. Nawet nie bardzo mam się do czego przyczepić, ponieważ masz ciekawy i technicznie dobry styl, zdania się kleją, jedno wynika z drugiego. Nie plączesz się w myślach, akapity tworzą całość, chociaż każdy opowiada inną historię.

5.

Maszard Namalowski Użytkownik wpmt 22 05 2012 (11:28:41)
Dziękuję. Twój komentarz to zacna pochwała.


Musisz się zalogować aby móc pisać komentarze.

Znak Fabryka Słów Media Rodzina Iskry Purpose Akcent Jaguar W.A.B. Telbit Radwan Piąty Peron WSQN Replika E-tekst Piórem Feniksa Edupedia Audiobook Złote myśli

Statystyki: Wiersze: 9701 | Proza: 2330 | Publicystyka: 721 | Komentarze: 68305 | Użytkownicy: 12452
Online(12): 12 gości i 0 zarejestrowanych: