Złoty Środek

Mijają szybko dni, czas wiecznie gdzieś ucieka, Zmieniają się pory roku, nowe pokolenia dorastają, Wszystko ulega ewolucji, szybkim biegiem osiąga nowe granice, Zmiany tak szybkie jak każde mrugnięcie okiem, Nawet człowiek nie daje się oprzeć wszechobecnej przemianie. Różne to są zmiany, raz na lepsze, raz na gorsze jak w kalejdoskopie, Każdy z nas zwykłych ludzi, pędzi przez dni, tygodnie, a nawet lata, Niejednokrotnie szybko, po trupach do celu, nie zwracając uwagi na to co jest ważne, Nie chodzi o pamięć do numeru pin, zakupie mleka czy ugotowania obiadu. Zapominając o złotym środku, który jest w każdym z nas, Tym magicznym czymś, co pozwala nas ludzi odróżnić od sępów na pustyni, To coś określa się mianem empatii, złoty środek naszej duszy, To dzięki niej możemy odnaleźć drogę do prawdziwego szczęścia, To dzięki niej nie musimy się martwić, że zostaniemy przyrównani do padlinożerców.Płeć: nieznana
Ocena: 3
Liczba komentarzy: 6    
Data dodania: 23.11.2013r.

1     

Terila Redaktor 26 11 2013 (20:09:05)

Użytkownik ocenił pracę na 3

Witaj, Barney,
po raz pierwszy mam przyjemność czytać i zapoznawać się z Twoimi tekstami. Pozwól, że powiem Ci, co udało mi się zobaczyć.

Z narracji bije niesamowity spokój, harmonia oraz opanowanie, które zważywszy na próby otworzenia odbiorcom oczu, wydaje się być lekko nie na miejscu, jakby sam narrator prowadził nas subtelnie na manowce, że niby empatia to złoty środek, ale jednak nie do końca. Podmiotowi na tyle brak pewności w opisywaniu zjawisk, których przekazania się podejmuje, mocnego charakteru, że można odnieść wrażenie, iż dla samego wypowiadającego się w tekście jest coś jeszcze ważniejszego niż empatia bądź tak bardzo przewałkował ten temat, że dla niego ta sprawa jest oczywista, i tak naprawdę nie ma zbytniego znaczenia czy odbiorca to dobrze zrozumie, czy nie.

Tutaj brakuje uczucia względem tego, co próbuje przekazać innym podmiot. Nie pokazuje, że jest to dla niego coś naprawdę ważnego. Nie odsłania się, nie pozwala sobie na to, przez co jego poglądy przestają być wiarygodne.

Zaczynasz bardzo banalnie, wałkując zjawisko czasu i jego wpływ na obecnego człowieka, po czym ujawniasz, równie dobrze wszystkim znaną, empatię jako ważną wartość, w podobny sposób. Nie ma tu nic nowego. Tekst powiela upięte w Twoją narrację przetarte frazesy i słowa.

Byłabym to w stanie zrozumieć i docenić, gdyby sama wypowiedź podmiotu była bardziej szczera. Wypowiedziana w prosty, ludzki sposób, jak do drugiego człowieka. Jakbyś mówił to do mnie, a nie w pustą przestrzeń tylko po to, by parę słów - które nurtują podmiot - uszło w powietrze.

Jeżeli jeszcze kiedyś będziesz się brał za prozę poetycką, to pierwsze, co polecam Ci zrobić, to odnaleźć w niej siebie. Gdy to Ci się uda, wtedy spróbuj ze mną porozmawiać. Chcę widzieć w tym Ciebie, zamiast nieświadomy odpływ oczywistych myśli, który zlał się na papier. Więcej szczerości, mniej dystansu względem czytelnika. Nie bój się otworzyć. Przecież pisanie na tym właśnie polega. :)

Jeżeli chodzi o stronę techniczną, to przyczepię się paru kosmetycznych kwestii.

Niejednokrotnie szybko, po trupach do celu, nie zwracając uwagi (na to) co jest ważne,
- przykro mi, ale zaznaczona przeze mnie część musi się pojawić, by cały zwrot miał poprawny sens.

zakupie mleka, czy ugotowaniu obiadu.
- przecinek jest niepotrzebny. Zamiast "ugotowaniu", powinno być "ugotowania".

To tyle.
Pozdrawiam Cię ciepło, i mam nadzieję, że mimo moich słów nie zrazisz się.
Miłego wieczoru.

Barney Użytkownik wpmt 27 11 2013 (01:32:42)
Oczywiście że się nie zrażę, wręcz przeciwnie, tak solidna analiza fajnie pokazuję czego jeszcze mi brakuję i motywuję do dalszego pisania. Dziękuje za poświęcenie czasu.
Pozdrawiam.

Terila Redaktor 30 11 2013 (01:29:01)
Ależ nie ma za co ;)
Cieszę się, że mogłam pomóc.

Barney Użytkownik wpmt 26 11 2013 (18:40:25)

Tak mi się wydaję że to bardziej tutaj pasuję niż do wierszy

Terila Redaktor 26 11 2013 (19:36:12)
Tak, tutaj, tutaj, zapraszamy, zaraz się za to zabieram. ;)

ulciak Użytkownik wpmt 26 11 2013 (11:54:59)

Czy to aby na pewno powinno znaleźć się w dziale 'Proza' ?


Musisz się zalogować aby móc pisać komentarze.

Znak Fabryka Słów Media Rodzina Iskry Purpose Akcent Jaguar W.A.B. Telbit Radwan Piąty Peron WSQN Replika E-tekst Piórem Feniksa Edupedia Audiobook Złote myśli

Statystyki: Wiersze: 9701 | Proza: 2330 | Publicystyka: 721 | Komentarze: 68305 | Użytkownicy: 12452
Online(58): 58 gości i 0 zarejestrowanych: