(Ż)aluzją wczorajszego świtu

Spadające gwiazdy i pola pokryte waniliowym posmakiem wydawały się sennym przyćmieniem wyobraźni. Wyobraziłam sobie życie bez Ciebie, smutek skomlący w kącie, wywrócone żarówki- cel był oczywisty. Czasami łzy mimowolnie wypalają spocone policzki. Dziewięciocyfrowy numer nie krzyczał obcym oddechem. Zakodowałam nierównomierne oddechy, wycinki słów spalających się na dusznym powietrzu. Zacznę od fizyczności, której nie było. Ułamki spadających słów, przyciąganie między sieciowe mimo szalonej odrębności. Wydaje Ci się, że powalasz atrakcyjnością, budujesz moje niedostrzeżenia szybką rekompensatą słowną. Dobre masz wyobrażenia, trafnie wydobyłeś kryształ z cierpkiego serca. Nie byłam skłonna kołysać się, otwierać oczu na pierwsze lecące ptaki w stronę nieskażonego nieba. Tak łatwo ufać nie można, w końcu zranienia głębokie dotykają wiotkich żył, a z nich nie pozwolę Tobie popijać. Wykreowałam Cię już na enigmatycznym starcie, lśniące ciało wampirzego pochodu, zatruta dusza dziecięco-dorosłym jadem. Moje płuca są czyste, przepływające impulsy torują się na najniższym skrzyżowaniu, krzyczę, że chcę przestać. Jesteś moją eutanazją. Aparatura hamuje mnie, a ja chcę się uzewnętrznić, prysnąć jak bańka. Przyjdź, dotknij półszeptem mojej ręki, wydobądź kościste włókna nad-erotyzmu. Miałam tego zbyt mało. Subtelizując, władasz potęgą świata. Mało, tak wciąż niewiele wiesz. Wiedzę łamię w pół. Odrywając się od niej, zmierzam ku anatomii. Przypomnij mi ostatnią rozmowę, kiedy oddechem koiłeś usta, szyję, kark. Niedotknięciem dotykałeś mnie przez stumilowe powłoki. Później ręce, serce, uda. Może i się uda dojść bezwiednie do kolejnej stacji. Bez pośpiechu malowałeś na mnie maleńkie literki. Spauzujmy, nie można kochać na odległość cudzego ciała, nie znając przegród w sercu, ani upodobań. Może się nie zgodzimy, jeśli lubisz truskawkowe płatki, niesłodzoną melisę z gruszką. Złudzenie karmi złudzenie, a ja nie mogę przecież Ciebie lubić. I pamiętaj: kobieta kocha uszami.Płeć: kobieta
Ocena: 4
Liczba komentarzy: 5    
Data dodania: 26.05.2013r.

1     

Dawied Użytkownik wpmt 29 05 2013 (01:17:20)

Nie trafia w mój gust zbiór rozbuchanych opisów, bez wyraźnego celu czy narracji. Do tego poczucie przeładowania odbierały możliwość zachwytu nad samym opisem. Doceniam styl, ale wydaje mi się, że lepiej można go spożytkować. I podział na akapity niesamowicie toporny. Przypomina to rozrzucone wyspy na ocenie.

Delien Użytkownik wpmt 26 05 2013 (17:03:56)

W zasadzie, sama przeczytałam teraz tę pracę z Twoimi uwagami i przyznaję, masz rację. Jednak co inne oko, to lepiej dostrzeże ;] Dziękuję

Marzycielka Szef wierszy, redaktor prowadzący 26 05 2013 (16:21:42)

Użytkownik ocenił pracę na 4

Witaj!

Ciekawy tytuł, może od tego zacznę. Nie zgadzam się z kategorią, prosiłabym, byś napisała, czy mogę ją zmienić- jest to bardziej proza poetycka, przynajmniej w moim mniemaniu.
Pięknie operujesz zdaniami, masz ciekawy styl, bardzo bogate słownictwo. Czarujesz, ukazujesz uczucia w całkowicie inny, intrygujący sposób, nic nie jest przegadane, przesadzone, za co naprawdę wielki plus.

Zważywszy na wysoki poziom treści, nawet nie wiesz, drogi autorze, jak bardzo bolały mnie potyczki typowo merytoryczne, ze tak to ujmę.
Spadające gwiazdy i pole pokryte waniliowym posmakiem, wydawało się sennym przyćmieniem wyobraźni.

Zbędny przecinek, nie rozumiem, dlaczego wstawiłaś go między podmiotem a orzeczeniem. Dodatkowo byłabym za zmienieniem ,, wydawało" na ,,wydawały", gdyż mamy kilka podmiotów, wyglądałoby logiczniej. Poprawiam.

Dziewięciocyfrowy numer nie krzyczał obcym oddechem. Zakodowałam nierównomierne oddechy, wycinki słów spalających się na dusznym powietrzu.

Kompletnie zbędne, nieuzasadnione powtórzenie, unikaj ich, gdyż sprawiają, iż tekst wydaje się nieprzemyślany, działają niekorzystnie na jego odbiór. Polecam słownik synonimów, potrafi naprawdę pomóc.

Tak łatwo ufać nie można, w końcu zranienia głębokie(,) dotykają wiotkich żył, a z nich nie pozwolę Tobie popijać.

Kolejny zbędny przecinek, ten sam błąd, co w pierwszym przykładzie.

Odrywając się od niej(,) zmierzam ku anatomii.

Tutaj z kolei zabrakło przecinka, który między zdaniem nadrzędnym, a imiesłowowym równoważnikiem zdania powinien być.

Później ręce, serce, uda. Może i się uda dojść bezwiednie do kolejnej stacji.

Ech, powtórzenie. Niby narrator ma całkowicie coś innego na myśli, użyłaś homonimów (słów o tym samym/podobnym brzmieniu, ale innym znaczeniu), jednak rzuca się to w oczy. Co powiedziałabyś na ,,Może i dam radę dojść bezwiednie(..)"? Wydaje się bardziej logiczne, adekwatne do sytuacji. Pomyśl nad tym.

Spauzyjmy, nie można kochać na odległość cudzego ciała, nie znając przegród w sercu, ani upodobań.

Literówka. Mniemam, iż chodziło o ,,spauzujmy". Pozwalam sobie poprawić.

Piękne przenośne, przemyślenia, ciekawe refleksje, świetne zakończenie. Nie jest to jednak na pięć,a szkoda, stać Cię na więcej i proszę, byś się nie zniechęcała i pracowała dalej! Masz talent, teraz szlifuj warsztat!
Tyle na dziś ode mnie. Poprawiłam błędy językowe, interpunkcyjne i literówki.

Pozdrawiam ciepło
Marzycielka :)

Delien Użytkownik wpmt 26 05 2013 (16:28:42)
Jejku, fakt, przez nieuwagę wdarła się literówka. Nie chcę polemizować, bo bardzo konstruktywny komentarz pozostawiłaś, ale to były celowe zabiegi, wymienienia w szczególności, dlatego przecinki :D
Kategorię możesz zmienić ;]

Marzycielka Szef wierszy, redaktor prowadzący 26 05 2013 (17:00:24)
Celowe powtórzenia mają to do siebie, iż czytelnik zauważa ich funkcję, potrafi ją określić. Czytałam tekst chyba ze trzy razy (tak jak zazwyczaj- raz by się zapoznać, drugi przy moderacji, trzeci sprawdzając, czy nic nie pomyliłam) i nie zauważyłam konkretnego powodu powtórzeń. Zawsze możesz mnie olśnić, bywam niezłą gapą ;).

Polemizować ze mną można zawsze, dobra dyskusja potrafi naprawdę dużo zadziałać, wyjaśnić, nauczyć. Bardzo ją sobie cenię ;p.

Wymienienia? Hm, nie wiem, o które chodzi, jest chyba tylko jeden możliwy, a tam nie do końca jest wyliczenie :).


Musisz się zalogować aby móc pisać komentarze.

Znak Fabryka Słów Media Rodzina Iskry Purpose Akcent Jaguar W.A.B. Telbit Radwan Piąty Peron WSQN Replika E-tekst Piórem Feniksa Edupedia Audiobook Złote myśli

Statystyki: Wiersze: 9701 | Proza: 2330 | Publicystyka: 721 | Komentarze: 68314 | Użytkownicy: 12452
Online(50): 50 gości i 0 zarejestrowanych: