Chciałabym

(Przepraszam za brak polskich znaków, na obecnym komputerze ich nie posiadam.) Chciałabym wejść do Twojej głowy. Obiecuję, że nie będę hałasować. Poukładam wszystkie myśli tak, żebyś nie czuł się zagubiony i skołowany. Potem cichutko wyjdę, by zrobić śniadanie. Mogę Ci je podawać przez najbliższe kilka lat. Wypiorę Twoje skarpetki, a Ty wytłumaczysz mi, jak działa silnik w samochodzie. Wieczorem pozachwycamy się gwiazdami i pozastanawiamy nad sensem istnienia. Z Tobą mogę robić wszystko. Jeżeli zasnę, zaniesiesz mnie do łóżka i ściągniesz buty. Obudzę się w środku nocy i, wsłuchując się w ciszę, znowu posprzątam w Twojej głowie.Płeć: nieznana
Ocena: 5
Liczba komentarzy: 28    
Data dodania: 20.07.2012r.

1     

Darksio Użytkownik wpmt 21 07 2012 (11:04:02)

Użytkownik ocenił pracę na 5

Witaj.
Piękna dyskusja się wywiązała pod Twoim tekstem. Poczytałem sobie komentarze i muszę przyznać, że niektóre są trafne, inne mniej. Bo czymże jest Twój tekst? Czy jest tylko miniaturką, bez większych emocji? Może jednak prozą poetycką? A może prawie wierszem? Tak naprawdę ta praca wymyka się nieco zaszufladkowaniu. Brakuje emocji, ale kto powiedział, że w każdej miniaturze musi być jej eksplozja? Brak emocji może także być wyrazem pewnych emocji. I tu tak jest. Odczytuję tu wewnętrzny spokój kobiety zakochanej, która pragnie dbać o ukochanego, dbać o jego komfort psychiczny w związku. W tym celu, poprzez alegorię wejscia w umysł mężczyzny, pragnie dać mu ostoję i wsparcie, jednocześnie oczekuje tego samego. Celem kobiety jest harmonia związku dwojga osób. I to ona bierze na swoje barki osiągnięcie tego celu, wówczas poczuje się szczęśliwa. Tak właśnie zinterpretowałem Twoją pracę. Może się mylę, ale to właśnie jest zaletą tej miniatury, że pozostawia czytelnikowi miejsce na jego własne przemyślenia i interpretacje. To czyni ją pełnoprawną miniaturą, prozą, prozą poetycką, prawie wierszem, czy kto jak to nazwie. Dla mnie jest to piękny tekst, który dał mi i wzruszenie, i przyjemność z czytania.

Jeśli pozwolisz, to miałbym drobne uwagi. Po pierwsze inaczej rozwiązałbym kwestię tytułu. Bo w pierwszym słowie powtarzasz tytuł, a to z kolei czyni go nazbyt oczywistym. Najlepiej jest wówczas, kiedy treść wynika z tytułu, lub do niego nawiązuje niebezpośrednio. Nadaje to swoistą aurę dzieła. Ja zrobiłbym to tak:

Chciałabym...

...wejść do Twojej głowy.


Uderzyła mnie jedna kwestia:
Mogę Ci je podawać przez najbliższe kilka lat.

Dlaczego takie ograniczenie czasowe? Wydaje mi się, że zakochana kobieta powiedziałaby w tym wypadku "na zasze", "do końca życia" itp. Nie planowałaby "na zimno" kilkuletniego związku.

Obudzę się w środku nocy i(,) wsłuchując się w ciszę, znowu posprzątam w Twojej głowie

Po "i" powinien być przecinek, "wsłuchując się w ciszę" jest wtrąceniem.
No i wreszcie lepiej byłoby, gdybyś nie przenosiła niektórych zdań od nowego wiersza, a ułożyła tekst jak "normalną" prozę. Pomimo tych kilku uwag, tekst podobał mi się bardzo. Pozdrawiam.

Sparky Użytkownik wpmt 21 07 2012 (11:14:34)
Dziekuje wszystkim bardzo za wypowiedzenie sie. Obiecuje, ze bede stosowac sie do rad :)
Darksio wyczul te uczucia i emocje, jak usilowalam zawrzec w tekscie.
Dzieki !

Awareness Użytkownik wpmt 20 07 2012 (19:23:42)

Rzeczywiście nie mogłam dostrzec wybranego gatunku. Komentarz jest owszem najważniejszy, ale nota liczbowa stanowi jego dopełnienie.

amymone Użytkownik wpmt 20 07 2012 (19:26:15)
Nie bez powodu pojawiła się możliwość wystawienia oceny przy komentarzu. Portal ma charakter warsztatowy, jednak nota nie może determinować całej opinii. Zaleca się równowagę.:)

Awareness Użytkownik wpmt 20 07 2012 (19:32:14)
Rzeczywiście. Ale czasami trudno jest dobrać notę do komentarza, często mamy ochotę dać ocenę pośrednią np. 3.5, 4.5. Właśnie ten tekst oceniam gdzieś tak w granicach 3.75.

amymone Użytkownik wpmt 20 07 2012 (19:35:03)
Wstaw 3 i w postscriptum napisz: 3.75.:)

Awareness Użytkownik wpmt 20 07 2012 (18:25:04)

Witaj. Jak napisała już poprzedniczka, tekst mógłby uchodzić za wiersz. Kosmetyczne wręcz zmiany uczyniłyby z niego poezję, albo chociażby prozę poetycką. A tak mamy tutaj miniaturę, albo coś na jej wzór. Nie wyczuwam w Twoim tekście większych emocji, którymi prawdziwa miniaturka aż kipi.
Porównanie miłości do wspólnego mieszkania, do wspólnych obowiązków domowych jest ciekawym zabiegiem. Jednak sądzę, że nie wykorzystałeś( albo nie wykorzystałaś) potencjału tematu. Nie wiem jaką ocenę Ci wystawić. Ale chyba nie byłaby ona wysoka. Pozdrawiam.

amymone Użytkownik wpmt 20 07 2012 (19:16:04)
Użytkownik tego nie widzi, ale Autorka zaznaczyła gatunek jako prozę poetycką.

amymone Użytkownik wpmt 20 07 2012 (16:21:26)

Przepraszam za podwójne "dobrze?".:)

amymone Użytkownik wpmt 20 07 2012 (16:18:14)

Sparky, Twój tekst ma już polskie znaki. Z uwag technicznych: jeżeli zamierzasz już stosować zaimki wielką literą, rób to konsekwentnie, dobrze? Brak polskich znaków, nie uniemożliwia wstawiania znaków interpunkcyjnych, o których pamiętaj, przede wszystkim w tak krótkiej formie, dobrze?

Jeżeli zasnę, zaniesiesz mnie do łóżka i ściągniesz mi buty.


To "mi" wydaje się już niepotrzebne. Chciałabyś, abym je usunęła?
Z zasad obowiązujących na portalu przy dodawaniu prac: tytuły wielką literą.

Sparky Użytkownik wpmt 20 07 2012 (17:21:50)
Tak, prosze usun 'mi'. I bede stosowac sie do prosb :)


Musisz się zalogować aby móc pisać komentarze.

Znak Fabryka Słów Media Rodzina Iskry Purpose Akcent Jaguar W.A.B. Telbit Radwan Piąty Peron WSQN Replika E-tekst Piórem Feniksa Edupedia Audiobook Złote myśli

Statystyki: Wiersze: 9701 | Proza: 2330 | Publicystyka: 721 | Komentarze: 68305 | Użytkownicy: 12452
Online(59): 59 gości i 0 zarejestrowanych: